EuroPA, czyli Europejski Sojusz Płatniczy, powstała, aby wspierać rozwój paneuropejskiego systemu płatności. Projekt działa zgodnie z unijnymi standardami i jest oparty na zaufaniu do lokalnych marek oraz współpracy partnerów sektora prywatnego. To inicjatywa, która jest krokiem w stronę większej autonomii strategicznej i niezależności technologicznej Europy w obszarze płatności cyfrowych – czytamy w komunikacie.
BLIK w europejskiej kolacji systemów płatności EuroPA
Rozwiązania zrzeszone w EuroPA skupiają już przeszło 50 mln użytkowników i ponad 180 instytucji finansowych. Tylko w 2024 roku trzy systemy należące do sojuszu – BANCOMAT, Bizum oraz MB WAY (SIBS) – obsłużyły łącznie ponad 2 mld transakcji, stanowiąc większość przelewów natychmiastowych w swoich krajach. Teraz do tej inicjatywy dołącza BLIK. Celem sojuszu jest stopniowe rozszerzanie działalności na kolejne rynki europejskie.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali łącznie 665 mln transakcji, czyli o 28 proc. więcej niż rok wcześniej. Ich wartość wyniosła 98,9 mld PLN. Największą dynamikę wzrostu system odnotował w obszarze płatności zbliżeniowych – ich liczba wzrosła aż o 86 proc. r/r, osiągając prawie 73 mln operacji.
Dla porównania warto przytoczyć statystyki BLIKA z całego 2024 roku – w tym okresie liczba transakcji wyniosła ponad 2,4 mld, co oznacza wzrost o 37 proc. r/r, a ich wartość osiągnęła 347,3 mld zł (+43 proc. r/r). Oznacza to, że w samym 2024 r. użytkownicy BLIKA zrealizowali ponad połowę wszystkich transakcji z ostatnich dziewięciu lat łącznie.
Ostatnio BLIKA wdrożył także fintech Revolut – z tych płatności ma już korzystać ponad 1 mln jego klientów. Od jesieni 2024 roku klienci Revolut wykonali z pomocą usługi BLIK ponad 7 mln transakcji w internecie, sklepach stacjonarnych i w bankomatach, o łącznej wartości blisko 1 mld PLN.