– Technologia użyta w płatnościach BLIKIEM zostanie wykorzystana do stworzenia rozwiązania płatniczego za usługi publiczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma DXC Technology, która od początku wspiera Polski Standard Płatności przy tworzeniu i rozwijaniu BLIKA w Polsce, udostępni rozwiązanie w ramach eksportu technologii – czytamy w informacji prasowej.

BLIK rusza na podbój Dubaju

Warunkiem korzystania z platformy będzie posiadanie dowodu tożsamości i rachunku bankowego w Emiratach. Po zakończonym wdrożeniu platformy płatności kartowych i bezkartowych oraz dołączeniu wszystkich członków platformy – wydawców, agentów rozliczeniowych, punktów sprzedających powiązane usługi – nastąpi produkcyjne uruchomienie systemu, które zaplanowane jest na rok 2020. W ZEA BLIKIEM będzie można płacić za usługi publiczne publiczne – czyli związane z oświata, służbą zdrowia, czy telekomunikacją.

Rozwiązanie zostanie udostępnione klientom jako część aplikacji bankowości mobilnej istniejących banków lub dedykowanej aplikacji. Sam proces płatniczy będzie definiowany identycznie jak w BLIKU w Polsce, jako transfer wartości pieniężnej pomiędzy stronami bez użycia instrumentu karty płatniczej.

Będzie to pierwsze wyjście BLIKA poza granicę Polski. Do tej pory system zdobył serca i portfele Polaków, a w samym I kwartale 2019 roku za jego pomocą wykonaliśmy ponad 40 mln transakcji. Na rodzimym rynku BLIK doszedł jednak do ściany, dlatego naturalnym kierunkiem rozwoju musi być ekspansja zagraniczna. Zjednoczone Emiraty Arabskie to dopiero rozgrzewka – dzięki współpracy z Mastercard BLIKIEM będzie można płacić zbliżeniowo na całym świecie.