Bolt dodaje nową usługę do swojej platformy. W ten sposób poszerza ofertę alternatywnych środków transportu, aby sprawić, że korzyści z posiadania samochodu na własność będzie jeszcze mniej. Od 3 kwietnia br. użytkownicy aplikacji Bolt mają dostęp do usługi carsharingu. To efekt współpracy z firmą Traficar, liderem branży na polskim rynku, który obecnie posiada zróżnicowaną flotę blisko 5000 aut. Usługa wynajmu pojazdów Traficar w aplikacji Bolt będzie dostępna w 10 aglomeracjach: Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Trójmieście, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Carsharing tańszy niż prywatne auto

Dzięki integracji z Traficar, użytkownicy aplikacji Bolt mają do wyboru kolejny, przystępny cenowo sposób poruszania się po mieście. Według raportu Global Shared Mobility’s Impact, zleconego przez Bolt firmie Oliver Wyman, środki współdzielonej mobilności są bardziej korzystne finansowo. Również użytkowanie carsharingu jest znacznie bardziej opłacalne niż posiadanie prywatnego samochodu, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty związane z jego posiadaniem i utrzymaniem, jak np. koszty naprawy lub ubezpieczenie. Co więcej, dla osób dojeżdżających spoza miasta, carsharing może stanowić idealny zamiennik drugiego samochodu w rodzinie.

– Współpraca z firmą Traficar to kolejny krok w realizacji misji Bolt, którą jest tworzenie lepszych miast dla ludzi. Usługa carsharingu, uruchomiona w ramach współpracy, uzupełnia istniejącą ofertę współdzielonych hulajnóg i rowerów elektrycznych Bolt, które z powodzeniem zastępują prywatne samochody na krótkich dystansach oraz przejazdy taksówkami na średnich. Bolt i jego szeroka oferta multimodalnych środków transportu do poruszania się po mieście, stanowią dobrą alternatywę dla własnego auta. W ten sposób stawiamy kolejny krok ku lepszemu życiu w miastach – komentuje Lukas Yla, Dyrektor carsharingu w Bolt.

– W Traficarze od ponad 7 lat budujemy w Polsce kategorię carsharingu, pokazując korzystanie z samochodu bez jego posiadania. Po takim czasie wciąż wyzwaniem jest edukowanie z obszarów współdzielonej mobilności, ale patrząc na naszych sąsiadów widać, że ten potencjał na rozwój carsharingu jest, także w Polsce. Sami zanotowaliśmy ponad 100% wzrost pozyskanych użytkowników w 2023 roku, a ambicje mamy na jeszcze więcej – komentuje Konrad Karpiński, dyrektor operacyjny Traficar.

Wynajęcie auta przez aplikację Bolt jest bardzo proste: wystarczy na głównym ekranie głównym aplikacji kliknąć w ikonkę “Carsharing”. Na mapie pokazującej dostępne samochody należy zaznaczyć wybrany pojazd, a następnie podejść do samochodu i odblokować go za pomocą telefonu. Użytkownicy korzystający już z aplikacji Bolt, przy pierwszym wypożyczeniu muszą jedynie dodać w aplikacji swoje prawo jazdy. Płatność za przejazd samochodem jest automatyczna, za pomocą podpiętej przez użytkownika karty.

Prywatny samochód coraz mniej pożądany

Bolt, realizując swoją misję tworzenia miast przyjaznym mieszkańcom, wykorzystuje trend, zgodnie z którym coraz więcej osób jest gotowych zrezygnować z posiadania prywatnych samochodów. Badanie Global Shared Mobility’s Impact wskazuje również, że właściciele aut, którzy pokonują mniej niż 15 000 km rocznie mogą zaoszczędzić pieniądze, porzucając swój pojazd na rzecz alternatywnych środków transportu, w tym mobilności współdzielonej. Dystans pokonywany przez właścicieli samochodów od dekady stale maleje, podczas gdy liczba zarejestrowanych pojazdów na gospodarstwo domowe pozostaje niezmienna. Wobec tego Bolt oferuje coraz więcej alternatywnych środków transportu w mieście, w postaci usług współdzielonej mobilności: przejazdów taksówkami, rowery i hulajnogi elektryczne oraz carsharing.