bValue Growth jest trzecim i największym dotychczas zebranym funduszem w historii bValue. Około połowy zgromadzonego kapitału pochodzi od instytucji finansowych, w tym Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EIF) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Reszta kapitału została uzyskana od inwestorów prywatnych, w tym polskich i zagranicznych family office.

Nowy fundusz bValue z kapitałem 90 mln EUR

W komunikacie czytamy, że bValue Growth otwiera nową klasę aktywów w regionie, tzw. growth equity. Chce zapełnić lukę finansowania występującą pomiędzy funduszami venture capital – inwestującymi  na wczesnym etapie – i private equity, oferującymi głównie wykupy.

Fundusz inwestuje w poszczególne projekty kwoty 5-15 mln EUR, w zamian za udziały 20-40% w kapitale. W wyjątkowych przypadkach będzie nabywał pakiety większościowe. W obszarze zainteresowania funduszu są szybko rosnące firmy ze sprawdzonym modelem biznesowym oraz silnym i zmotywowanym zarządem. Fundusz koncentruje się na spółkach technologicznych lub tych z istotnym komponentem technologicznym.

Fundusz bValue działa od 2016 roku i utworzył trzy fundusze o łącznym kapitale przekraczającym 100 mln EUR. Fundusze te zainwestowany w 40 spółek i dokonały 14 wyjść z inwestycji.