Chmura Krajowa we współpracy z Centrum e-Zdrowia stworzyła od podstaw kompletny system e-rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19. Jury konkursu doceniło innowacyjne podejście, techniczną doskonałość i umiejętne wykorzystanie zasobów Google Cloud do realizacji złożonego i wymagającego projektu.

Chmura Krajowa zdobyła nagrodę za system e-rejestracji

System e-rejestracji funkcjonuje od połowy stycznia 2021 roku. Składa się z trzech aplikacji, które umożliwiają zarówno samodzielne zapisanie się pacjenta na szczepienie przez Internetowe Konto Pacjenta oraz aplikację mobilną mojeIKP, jak i obsługę zgłoszeń telefonicznych przez pracowników infolinii Narodowego Programu Szczepień. System pozwala na zarządzanie kalendarzem wizyt w punktach szczepień.

Projekt został zrealizowany w ciągu kilku tygodni, co było kluczowe w sytuacji pandemii. Rozwiązanie zintegrowano z wieloma istniejącymi publicznymi systemami informatycznymi. W dniach rekordowej popularności systemu, z jego pomocą zarejestrowano 880 tys. wizyt na dobę i 122 tys. wizyt w ciągu zaledwie jednej godziny.

– Dzięki zastosowaniu architektury cloud native i narzędzi automatyzujących zarządzanie platformą aplikacyjną, system e-rejestracji automatycznie skalował się do zmiennego zapotrzebowania na moc obliczeniową, które w szczycie wymagało obsługi ponad kilku tysięcy transakcji na sekundę. Jednocześnie czas poświęcany na zadania administracyjne został skrócony do minimum, a zespół mógł skoncentrować się na najbardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów platformy – powiedział Michał Potoczek, prezes Chmury Krajowej.