Global Risks Report 2024, zaprezentowany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos,  został przygotowany w oparciu o analizy i opinie ponad 1400 ekspertów z całego świata: liderów biznesu, przedstawicieli rządów i środowisk akademickich. Ich zadaniem było wskazanie najważniejszych światowych ryzyk w perspektywie krótkoterminowej – 2 lat, oraz długoterminowej – 10 lat. Celem Global Risks Report jest pomoc w zrozumieniu najważniejszych zagrożeń na rok 2024 i kolejne lata.

Dezinformacja największym zagrożeniem krótkoterminowym

Jak mówi Artur Grześkowiak, CEO Marsh McLennan w Polsce i Co-CEO w Regionie CEE – Autorzy tegorocznego Global Risks Report wskazują, że dezinformacja jest największym zagrożeniem krótkoterminowym, podczas gdy ekstremalne zjawiska pogodowe i krytyczne zmiany w systemach są kluczowym wyzwaniem długoterminowym.

– W tym roku dezinformacja stała się nowym ryzykiem, które natychmiast znalazło się na szczycie rankingu. Dotyczy ono potencjalnego wpływu manipulacji opartych na sztucznej inteligencji na wybory, które odbędą się w roku, gdy ponad połowa światowej populacji będzie wybierać swoje rządy. W przypadku zakwestionowania legitymacji wybranego rządu, istnieje ryzyko podsycania polaryzacji społeczeństwa oraz wybuchu konfliktów międzypaństwowych – są to dwa inne krótkoterminowe zagrożenia z pierwszej dziesiątki – dodaje Artur Grześkowiak.

Ekstremalne zjawiska pogodowe i zmiany klimatyczne

– W 2023 roku Europa doświadczyła skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak trzęsienia ziemi, ulewy, powodzie i ekstremalne burze. Rok ten był również kolejnym najgorętszym w historii. Meteorolodzy przewidują, że w tym roku ponownie odnotujemy kolejne rekordy temperatury – powiedział Piotr Podleśny, Chief Commercial Officer Marsh McLennan CEE.

– Dodatkowo, wzrost niepokojów geopolitycznych w regionie Bliskiego Wschodu (Palestyna -Izrael-Iran), konflikty zbrojne w Afryce Zachodniej, tocząca się wojna  w Ukrainie/Rosji zwiększa zjawiska migracji ludność oraz wprowadza niepewność i niestabilność gospodarczą. Dodatkowymi czynnikami zwieszającymi niepewność są: cyberprzestępczość, sztuczna inteligencja – szansa i jednocześnie nowe zagrożenie – tłumaczy Piotr Podleśny.

Ochrona przed cyberprzestępczością

– Nadchodzące przepisy prawne podniosą wymagania dla przedsiębiorstw i ich zarządzających w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dyrektywa NIS 2 wprowadzi bardziej surowe zasady dotyczące zarządzania incydentami cybernetycznymi, a w przypadku nieprzestrzegania przepisów, grozi nałożenie wysokich kar. Natomiast rozporządzenie DORA skupi się na podmiotach z sektora finansowego i będzie obejmować przegląd zasad zarządzania ryzykiem związanym z zewnętrznymi dostawcami usług IT i telekomunikacyjnych – mówi Małgorzata Splett, Head of FINPRO and Cyber Practice Marsh McLennan w Regionie CEE.

– Oba akty prawne są przedmiotem szczególnej dyskusji w kontekście ochrony ubezpieczeniowej przed ryzykiem cybernetycznym, ale z naszej perspektywy powinny również wznowić rozmowy na temat odpowiedniego zakresu polis OC dla członków zarządu (D&O). Na przykład, w przypadku większości spółek notowanych na giełdzie w USA, które doświadczyły incydentu cybernetycznego, dochodziło do zmian w organach zarządzających, z wymianą konkretnych osób, którym przypisywano odpowiedzialność za dany incydent – przestrzega Małgorzata Spett.

Z pełną treścią Global Risks Report można zapoznać się na stronie internetowej marsh.com/pl.