Partior został założony w ramach projektu Ubin opracowanego przez Monetary Authority of Singapore – czyli singapurskiego nadzorcę i regulatora rynku finansowego. Jest to platforma umożliwiająca bankom i dostawcom usług płatniczych realizację rozliczeń w czasie rzeczywistym w wielu walutach. W ramach serii B inwestorami, obok Deutsche Bank, są m.in. JPMorgan, Standard Chartered, Temasek, Jump Trading Group i Valor Capital Group.
Fintech Partior pozyskuje 20 mln USD od Deutsche Banku
Rozwiązanie Partior pozwala globalnym bankom i dostawcom usług płatniczych na dołączenie do sieci oraz korzystanie z transgranicznych, wielowalutowych rozliczeń i rozrachunków w czasie rzeczywistym. Jej działająca 24/7 sieć blockchain integruje się z lokalnymi systemami płatności oraz globalnymi systemami RTGS.
W ramach sieci przetworzono już transakcje o wartości ponad 1 miliarda dolarów, a system jest wykorzystywany przez takie firmy jak Siemens czy iFAST Financial, które dzięki Partior miały poprawić kontrolę nad kapitałem i skrócić czas realizacji płatności. Deutsche Bank zamierza dołączyć do Partior jako bank rozliczeniowy dla euro i dolara amerykańskiego, wspierając także rozwój swojego systemu bankowości korespondencyjnej dbX.
Dzięki nowemu finansowaniu Partior planuje wzmocnić swój globalny zasięg, rozwijać innowacyjne funkcje, takie jak swapy walutowe czy płatności multibankowe „just-in-time”.
Ostatnio pisaliśmy, że niemiecka firma DWS, należąca do Deutsche Banku, uruchomiła nową spółkę w celu stworzenia pierwszej kryptowaluty regulowanej u naszych zachodnich sąsiadów. Token miałby się pojawić już w przyszłym roku. DWS zarządza aktywami o wartości 941 mld EUR. Kryptowaluta ma być regulowana przez niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin).
Sam Deutsche Bank zamierza zamknąć „średnią dwucyfrową liczbę” oddziałów, jednocześnie inwestując w kanały telefoniczne i wideo. Bank chce właśnie w ten sposób świadczyć usługi doradcze dla większej grupy klientów. Teraz, po udanych testach w dwóch lokalizacjach, ta forma doradztwa ma być oferowana w całym kraju dla zamożniejszych klientów w segmencie bankowości prywatnej.