„Obserwujemy nową kampanię wymierzoną w użytkowników telefonów z systemem Android, której celem jest infekcja złośliwym oprogramowaniem z rodziny Alien” – czytamy na Twitterze CERT Polska.

Oszuści wysyłają fałszywe informacje o szczepieniach

Oszuści rozsyłają wiadomości SMS, których nadawcą jest MOBYWATEL. W treści znajduje się link do fałszywej strony sklepu Play Store, na której można pobrać rzekomą aplikację mObywatel. Po instalacji złośliwa aplikacja uzyskuje możliwość wykradania danych logowania między innymi do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy serwisów związanych z kryptowalutami – wyjaśnia CERT Polska.

Osoby, które otrzymały podejrzane wiadomości mogą je zgłaszać na stronie incydent.cert.pl lub pod numerem telefonu 799 448 084.

Na początku sierpnia CSRIT KNF przygotował raport, z którego wynika, że II kwartale 2021 roku w arsenale cyberprzestępców wciąż przodowały akcje phishingowe, gdzie oszuści podszywają się pod spółki Skarbu Państwa lub znane marki. Ekspertom CSRIT w II kwartale bieżącego roku udało się zablokować ponad 1,3 tys. podejrzanych domen.