Calmsie zostało założone przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego – Marcina Waryszaka i Mateusza Masiaka. Teraz celem startupu jest rozwój w USA, ponieważ tamtejsze regulacje mają być gotowe na wykorzystanie „cyfrowych terapeutyków”. W Polsce prowadzone są jednak badania kliniczne, a twórcy mają nadzieję, że produkty Calmsie już niedługo będą dostępne także w naszym kraju.
Polski startup Calmsie z prestiżową nagrodą MedTech
Startup Calmsie prowadzi badania nad rozwojem videobota, który ma na celu usprawnienie leczenia zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży – depresji i zaburzeń lękowych. Produkt Calmsie ma pomóc psychiatrom nawiązać więź z pacjentem i przeprowadzić przez ćwiczenia terapeutyczne.
Docelowo, wykorzysta także analizę głosu i mimiki twarzy, dzięki czemu wyposaży lekarzy w dane, które pomogą precyzyjnie postawić diagnozę. Produkt ma zapewniać pacjentowi przyjazny interfejs i całodobowy dostęp do angażującej rozmowy w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej.
Dodatkowo Calmsie rozwija produkty MedTech mające usprawniać pracę lekarzy i działać na rzecz psychoedukacji. W ostatnim czasie miała miejsce premiera bezpłatnej aplikacji HappyBot: Self-Care Guide z chatbotem, który wspiera higienę zdrowia psychicznego użytkowników.
Pod koniec listopada startup zdobył główną nagrodę Mental Health Tech Product of the Year 2021 podczas prestiżowej konferencji Med-Tech World Summit na Malcie. Polska spółka rywalizowała z dużymi projektami, tworzonymi przez takie ośrodki jak Oxford, czy Harvard.
Teraz czas na dalszy rozwój, chociaż na razie Calmsie zamierza działać głównie w Stanach Zjednoczonych. Powodem są tamtejsze regulacje, które mają już pozwalać na wykorzystanie „cyfrowych terapeutyków” oferowanych przez startup. Marcin Waryszak, COO Calmsie, napisał na Linkeidinie, że firma chce działać także w Polsce. Obecnie prowadzi nad Wisłą badania kliniczne i ma nadzieję, że ich oferta będzie dostępna dla polskich klientów najszybciej jak to możliwe.