Instalacja masztów 5G wywołuje sprzeciw części społeczeństwa, która obawia się, że emitowane przez nie fale elektromagnetyczne mają negatywny wpływ na życie i zdrowie ludzi. Francuska państwowa agencja ds. częstotliwości ANFR postanowiła rozwiać wątpliwości i transparentnie podejść do tematu dostarczając danych w czasie rzeczywistym.

W tym celu w dwóch miastach Nantes i Marsylia w pobliżu eksperymentalnych anten 5G zainstalowano odpowiednie czujniki, które mierzą natężenie fal elektromagnetycznych. Dane publikowane są w na stronie ANFR. Warto rozważyć podobny ruch w Polsce.

Na walce z fake newsami o 5G

Czujniki mierzą ekspozycje na fale emitowane przez urządzenia działające w paśmie od 80 Mhz do 6GHz. Zakres ten obejmuje radio FM, cyfrową telewizję naziemną, Wi-Fi i wszystkie rodzaje telefonii komórkowej. Nantes i Marsylia to pierwsze miasta, które zainstalowały tego rodzaju czujniki już w marcu 2020 roku, ale prawdopodobnie dołączą do nich kolejne.

Rzetelne dane mają umożliwić analizę wpływu 5G na zdrowie. Dyskusja na ten temat pełna jest nieprawdziwych informacji, fake newsów tudzież zmanipulowanych lub wyciągniętych z kontekstu danych. Sprawa zrobiła się niebezpieczna, gdyż w sieci pojawiły się fake newsy o tym, że maszty 5G rzekomo odpowiadają za rozsiewanie koronawirusa. Ich skutkiem były podpalenia masztów zainstalowanych w Anglii.