E-winieta jest dokumentem, który potwierdza uiszczenie opłaty za przejazd płatną drogą w kraju poza granicami Polski. Jest widoczna w elektronicznym systemie poboru opłat w wybranym kraju. E-winiety stanowią elektroniczny odpowiednik klasycznych winiet, dostępnych w postaci naklejek na szybę. E-winieta ma format pliku PDF i zawiera wszystkie najważniejsze dane, umożliwiające legalny przejazd przez płatne drogi w danym kraju.

Jak to wygląda w praktyce?

Aby zakupić e-winietę należy pobrać aplikację SkyCash, wybrać kafelek “Autostrady” i wpisać numer rejestracyjny swojego pojazdu. Następnie określamy cel, kategorię pojazdu oraz datę podróży. Na końcu wybieramy metodę płatności – po zaksięgowaniu środków e-winietę otrzymujemy w formacie PDF na swój adres mailowy, jest ona także dostępna na Twoim koncie w SkyCash.

Oznacza to, że w tych krajach nie ma naklejek na szybę. Opłacenie przejazdu odbywa się poprzez uiszczenie opłaty w elektronicznym systemie poboru opłat danego kraju. Opłata zostaje przyporządkowana do numeru rejestracyjnego pojazdu, a kamery przy drodze sprawdzają, czy dany samochód może poruszać się po danej trasie. Jeżeli system wykryje, że dany samochód nie ma wykupionej winiety – wystawia mandat, który zostanie przesłany do właściciela pojazdu.