Qonto funkcjonuje obecnie na podstawie europejskiej licencji płatniczej, uzyskanej w 2018 roku. Dzięki niej mogło już oferować usługę „buy now, pay later” (BNPL), jednak brak pełnej licencji bankowej ogranicza możliwości dalszego rozwoju – szczególnie w zakresie udzielania kredytów i zarządzania depozytami. Mimo to fintech zdołał zgromadzić już 600 tys. klientów, a celem jest osiągnięcie liczby 2 mln użytkowników do 2030 roku.
Fintech Qonto już oferuje finansowanie, ale na ograniczonych zasadach
Jak podkreśla CEO Qonto, Alexandre Prot, decyzja o złożeniu wniosku wynika między innymi z faktu, że firma osiągnęła rentowność szybciej, niż planowano – już w 2023 roku. To pozwala myśleć o rozwoju bez konieczności kolejnych rund finansowania. Ostatnia miała miejsce w 2022 roku, kiedy Qonto pozyskało 552 mln dolarów, osiągając wycenę 5 mld dolarów. O sprawie pisze serwis TechCrunch.
Licencja instytucji kredytowej ma umożliwić firmie uniezależnienie się od zewnętrznych partnerów i przyspieszenie wdrażania nowych produktów. To szczególnie istotne w kontekście rosnącej konkurencji – m.in. Revolut planuje uzyskać francuską licencję bankową i uczynić Paryż swoją główną siedzibą w Europie Zachodniej.
Fintech potwierdził popyt na usługi kredytowe, uruchamiając usługę Pay Later w 2024 roku, w ramach której udzielił już finansowania o wartości 50 mln EUR. Niemniej z uwagi na ograniczenia licencyjne firma może udzielać pożyczek jedynie ze środków własnych i maksymalnie na 12 miesięcy.
Rozbudowa infrastruktury i zespołu
Qonto ma stale inwestować w rozwój – w 2024 roku przejęło platformę księgową Regate, a dwa lata wcześniej niemieckiego konkurenta Penta. Fintech zatrudnia dziś 1,6 tys. osób i rozwija własne rozwiązania technologiczne, w tym wewnętrzny system przetwarzania płatności kartowych oraz warstwę „Qonto Intelligence” opartą na sztucznej inteligencji.
Równolegle Qonto przygotowuje się do spełnienia wymogów francuskiego nadzoru bankowego. Proces uzyskiwania licencji może potrwać kilka lat, ale firma traktuje to jako naturalny etap dojrzewania, który może też otworzyć drogę do ewentualnego debiutu giełdowego w przyszłości.