Podczas Fintech Summit Poland 2023 uczestnicy mieli okazję do wysłuchania interesujących prelekcji, dyskusji oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. W trakcie paneli dyskusyjnych poruszono takie zagadnienia jak możliwości aplikacji mObywatel 2.0, rozwój rynku płatności online, czy wpływ AI na innowacje rynku FinTech.
Odbył się także jeden fire-chat, w którym Cezary Andrzejczyk porozmawiał z Małgorzatą Aleksandrowicz-Szmulikowską (Societe Generale) oraz Aleksandrem Majchrzakiem (Wealthon). Tematem dyskusji była współpraca nawiązania pomiędzy obiema firmami – „Życie i śmierć, wzloty i upadki w biznesie. Jak Wealthon i Societe Generale chronią Twoje przedsiębiorstwo?”.
Uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać także interesujących prelekcji dotyczących geoscoringu i dobrych praktyk w sprzedaży online, możliwości oferowanych przez chmurę, rozwoju biznesu w e-commerce, nowej generacji BNPL, czy zarządzania ryzykiem przy onboardingu klientów. Swoje prezentacje przygotowali przedstawiciele takich spółek jak Walutomat, Algolytics Technologies, Tameshi, Lexis Nexis Risk Solutions, When U Buy, czy Sileon.
Na zakończenie części merytorycznej na scenie pojawili się uczniowie warszawskich liceów, którzy wspólnie tworzą projekt FaroTech, zrzeszający osoby z pasją do nauk z dziedzin STEAM. FaroTech bierze udział w międzynarodowych zawodach FIRST Robotics Competition organizowanych pod patronatem NASA w celu promowania kultury technologicznej. To jedne z najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.
Na końcu tekstu można znaleźć galerię ze zdjęciami z wydarzenia.
Pełna agenda dostępna jest na stronie Fintech Summit Poland 2023.
Panele dyskusyjne Fintech Summit Poland 2023
Podczas Fintech Summit Poland 2023 uczestnicy mogli wysłuchać czterech paneli dyskusyjnych. Poniżej ich krótkie opisy.
Wyzwania i możliwości mObywatel 2.0 na rynku fintech
Ten panel dyskusyjny poprowadził Jan Szajda (IDENTT). W rozmowie wzięli udział Maciej Górski (Ministerstwo Cyfryzacji), Paweł Jaskólski (Digital Gateways), Piotr Żelek (FinLegalTech) oraz Przemyslaw Koch (VeloBank S.A.).
mObywatel 2.0 to klucz do świata cyfrowego i rynku komercyjnego. To świetne narzędzie weryfikujące tożsamość, które trwa zaledwie kilka sekund. Jest coraz bardziej integrowany z onboardingiem. Cyfrowe nowinki to opcje, które społeczeństwo bardzo chętnie akceptuje.
Czy istnieje możliwość zdalnej identyfikacji klienta w sektorze finansowym poprzez mObywatel 2.0? Taka opcja jest możliwa. Instytucje starają się elastycznie podchodzić do zmian i wprowadzać rozwiązania w zgodzie z regulacjami. Istotna kwestia, która została poruszona podczas panelu, to fakt, iż Komisja Nadzoru Finansowego w żaden sposób nie odnosi się do mObywatela 2.0.
Cyberprzestępcy starają się przełamać wszelkie zabezpieczenia, niezależnie od instytucji. Biometria behawioralna lub inne zaawansowane rozwiązania to dobre kierunki pomocne w zapobieganiu atakom. Uwierzytelnienie profilem zaufanym jest jedną z takich właśnie opcji – stwierdzili uczestnicy panelu.
Rozwój rynku płatności online – wyzwania i możliwości
Rolę moderatorki pełniła Weronika Chrzanowska (ITCARD), a udział w dyskusji wzięli: Joanna Budzik Lister (YouLend), Krzysztof Gawronek (PayU GPO) oraz Maciej Raczyński (Raczyński Skalski & Partners Kancelaria Radców Prawnych).
Paneliści zgodnie stwierdzili, że największy wpływ na płatności online mają takie regulacje, jak PSD3 oraz DORA. Płatność dobrami cyfrowymi to trend, który staje się coraz bardziej popularny. Tokeny kartowe są produktami, które na ten moment dominują rynek. Płatność “klasyczną” kartą to droższa opcja, dlatego też tokenizacja zyskuje coraz większą liczbę zwolenników.
Z kolei embedded finance pozwala na monetyzację bazy klientów. Tworzy się wówczas ekosystem zawierający usługi finansowe, które są dostępne w oczekiwanym przez użytkownika momencie. Są one również spersonalizowane pod konkretne oczekiwania klientów. To wszystko przekłada się na lepszą konwersję i większe zyski dla merchantów.
Wpływ AI na innowacje rynku fintech
Kolejny panel nosił tytuł „Wpływ AI na innowacje rynku fintech”. Moderowała go Justyna Wilczyńska-Baraniak (EY). W dyskusji udział wzięli: Igor Wezdecki (HSBC), Maciej Suwik (LOANDO Group), Marcin Woch (Algolytics Technologies) oraz Przemysław Koch (VeloBank S.A.).
Jak sztuczna inteligencja wpływa na rynek finansowy w Polsce? Produktywność będzie się zmieniać poprzez zastosowanie Al. Istnieje ogromna szansa na to, że zwiększy się ona nawet o 40%. Al należy wykorzystywać w sposób odpowiedzialny. Coraz więcej firm ulega digitalizacji. Z punktu widzenia rynku to swoistego rodzaju rewolucja – rewolucja biznesowa wdrażająca nowe rozwiązania oraz adopcję technologii w biznesie.
Sztuczna inteligencja nie jest nieomylna. Należy brać pod uwagę jej możliwe pomyłki. Al może rozwinąć się w taki sposób, że nasza aplikacja mobilna banku, może stać się prywatnym doradcą finansowym. Generatywna sztuczna inteligencja może być również pewnego rodzaju zagrożeniem.
Szansa na sprzedanie produktu lub usługi zwiększa się aż o 36% w pewnej sytuacji. Jakiej? To zwrócenie się do klienta po imieniu. Czuje się on wówczas bardziej doceniony. Sądzi, że oferta jest szyta na miarę i odpowiada wszystkim jego potrzebom. W tym też może pomóc sztuczna inteligencja.
Możliwości i modele współpracy ze startupami / fintechami
Dyskusję moderował Rafał Tomkowicz, dyrektor wykonawczy wydarzenia. Rozmówcami byli: Michał Kempa (Alior Bank SA), Paulina Skrzypinska (BNP Paribas) oraz Tymon Zastrzeżyński (LOANDO Group).
Usługi świadczone w rzeczywistości cyfrowej wymagają analizy treści dokumentów, potwierdzania tożsamości czy dostarczania w możliwie najszybszy sposób produktu danemu klientowi. To obszary, które warto adresować w kontekście współpracy z bankiem. W skali świata polskie banki są niezwykle rozwinięte. Działania, które podejmują zagraniczne instytucje finansowe, w Polsce wykorzystuje się od dawna.
Startupy wchodzące na rynek, które chcą zaprezentować innym swoje działania i założenia, powinny mieć na siebie ciekawy pomysł i rozsądnie zarządzać finansami. Dobrym rozwiązaniem w przypadku startupów wymagających dużych kosztów przedsięwzięcia, jest znalezienie inwestora (co w ostatnich czasach stało się znacznie trudniejsze).
Gala Fintech Awards 2023 – poznaj zwycięzców
Zwieńczeniem Fintech Summit Poland 2023 była wieczorna Gala Fintech Awards. W Sali Starzyńskiego, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie poznaliśmy 13 laureatów branżowych nagród.
Nagrody były wręczane w kategoriach: BankTech, InsurTech, LendingTech, PayTech, SoftTech, MedTech, ImpactTech, PropTech oraz e-commerce. Wyróżnienia były przyznawane przez Radę Programową Fintech Summit Poland 2023 by Fintek.pl. W składzie Rady znalazło się ponad 30 ekspertów i praktyków rynku. Nad procesem wyboru zwycięzców czuwała kancelaria Raczyński, Skalski & Partners, która była obecna na dwóch posiedzeniach Rady.
Po raz kolejny przyznano także wyróżnienia specjalne od redakcji oraz nagrodę o nazwie „Wybór czytelników Fintek.pl”. Redakcja wskazała pięć tegorocznych wdrożeń, o których najchętniej czytano na łamach serwisu od początku bieżącego roku. Następnie czytelnicy mogli głosować w specjalnym formularzu na firmę/projekt, która ich zdaniem powinna zostać nagrodzona.
W kategorii BankTech zwyciężył Bank Pocztowy, który został nagrodzony za karty biometryczne. Nagrodę odebrała Joanna Moskalik, dyrektorka departamentu produktów detalicznych i usług płatniczych w Banku Pocztowym. Z kolei w kategorii InsurTech nagrodę zdobyło LINK4 i Tractable za nową aplikację pozwalającą wycenić szkody. Wyróżnienie odebrał Marek Wasilewski, dyrektor pionu likwidacji szkód w LINK4.
Kolejna kategoria to LendingTech. W tym przypadku zwyciężyły firmy Wealthon i Mastercard, za aplikację Wealthon Wallet. Statuetkę odebrali przedstawiciele obu spółek, a głos zabrał między innymi Aleksander Majchrzak, prezes zarządu Wealthon. W kategorii PayTech wygrała spółka PayEye, za nową metodę płatności online. Wyróżnienie odebrał Radosław Dobrołęcki, chief commercial officer w PayEye.
Laureatem nagrody w kategorii SoftTech zostało Digital Fingerprints/Grupa BIK, za platformę biometrii behawioralnej. Nagrodę odebrała Agnieszka Szopa-Mazurkiewicz, prezeska Digital Fingerprints. Z kolei w kategorii ImpactTech kapituła wyróżniła BNP Paribas i Enverli za kalkulator śladu węglowego dla firm. Po statuetkę na scenę zaprosiliśmy Annę Link, dyrektorkę departamentu strategii i zarządzania bankowością MSP i korporacyjną w banku BNP Paribas, Gizelę Goraczyńską, menadżerkę ds. programów zrównoważonego rozwoju w banku BNP Paribas oraz Weronikę Czaplewską, co-founderkę Envirly.
W kategorii MedTech zwyciężył Nivalit, za za współpracę z UJ i wykorzystywanie AI do badań w psychiatrii. Nagrodę odebrał Konrad Komnata, CEO Nivalit. Zwycięzcą w dziedzinie PropTech został Morizon, który został doceniony za wykorzystanie AI w wyszukiwaniu ofert, odciążając agentów. Nagrodę odebrał Jarosław Święcicki, CEO Morizon. Z kolei w kategorii e-commerce Rada Programowa wyróżniła Żabkę Jush, za pierwszą dostawę dronem na polskim rynku q-commerce. Statuetkę odebrała Zuzanna Dębowska, CCO Lite e-Commerce.
Pierwsze wyróżnienie specjalne redakcji Fintek.pl otrzymał VeloBank, za aktywny rozwój nowych produktów i technologii. Mowa tutaj zarówno o produktach z obszaru fintech, e-commerce, bancassurance oraz ESG. Nagrodę odebrała Agata Strzelecka, dyrektorka zarządzająca obszarem transformacji w VeloBanku.
Kolejne wyróżnienie specjalne redakcji przypadło spółce BIGDATABOX za Rentbase, pierwszą globalną platformę wymiany informacji dla branży najmu. Jej działania mają wpływ na bezpieczeństwo podmiotów wspierających segmenty rynku, takie jak banki, leasingi, czy towarzystwa ubezpieczeniowe. Statuetkę odebrała Barbara Serba, pełnomocniczka zarządu ds. relacji z partnerami Rentbase.
Redakcja Fintek.pl postanowiła wyróżnić także organizację Fintech Central Poland za najciekawszą i najbardziej inspirującą inicjatywę stworzenia otoczenia dla biznesu opartego o nowoczesne technologie z wykorzystaniem struktur Urzędu Miasta Łodzi. Nagrodę odebrał Adam Brzostowski, dyrektor biura rozwoju gospodarczego i współpracy międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi.
Ostatnią wręczaną na Gali statuetką był „Wybór czytelników Fintek.pl”. Najwięcej głosów czytelników zdobyła spółka Zen.com, która została doceniona za udostępnienie kont z polskim numerem IBAN. Nagrodę odebrał Michał Bogusławski, CCO w Zen.com.