W dniu 18. urodzin dziecka konto przechodzi pod jego zarząd i staje się klasycznym portfelem. Dziecko otrzyma pełny dostęp do swoich inwestycji. Może wypłacić pieniądze i mieć je na koncie w ciągu 3 dni – lub nadal je pomnażać. W przypadku, kiedy wypłacenie pieniędzy jest konieczne zanim dziecko osiągnie pełnoletność, dotychczasowa opłata za zarządzanie zostanie przeliczona według wysokości standardowej stawki 0,9% rocznie.

Konta inwestycyjne dla dzieci w aplikacji Fondee

Fondee to platforma oraz aplikacja, służące do taniego kupowania udziałów w funduszach indeksowych, za pomocą kliknięcia myszki lub na swoim smartfonie. Na początku klient wypełnia kwestionariusz i otrzymuje sugerowany portfel o określonym ryzyku, składający się z ETF-ów, zbudowanych z akcji i obligacji.

– 100 000 zł odłożone dla dziecka na konto bankowe lub w kopertę, za 18 lat będzie warte aż 40% mniej. Oszczędzając bez zysku, rodzice po latach realnie przekazują dzieciom mniej, niż odłożyli  – 100 000 zł będzie warte 58 740 zł  zakładając tylko 3% inflację, a nie na przykład taką, z jaką mamy do czynienia dzisiaj – mówi Jan Hlavsa, CEO Fondee.

W komunikacie czytamy, że Fondee oferuje portfele ze zniżkami dla dzieci, gdzie pobiera najniższe opłaty na rynku – zaledwie 0,2% rocznie. Niektóre instrumenty mają określony czas trwania, inne zaś wymagają konkretnego okresu wypowiedzenia, dlatego tak ważne jest, by zapoznać się z warunkami wypowiedzenia umowy i wypłaty środków, a także ze zwrotami, ryzykiem i opłatami. Co ważne, członkowie rodziny mają możliwość zasilenia konta dziecka.