Zespołem bValue Growth zarządza dwóch partnerów – Maciej Balsewicz i Michał Bartosz (obaj na zdjęciu). Maciej Balsewicz jest założycielem bValue. Wcześniej pracował w InPost, globalnym funduszu PineBridge Investments oraz EY. Michał Bartosz dołączył do bValue w styczniu 2022 r.

Nowy fundusz bValue będzie inwestować w modelu growth equity

bValue Growth ma wypełnić lukę między tradycyjnymi ofertami venture capital oraz private equity. W planach są inwestycje w 8-12 spółek z Polski i regionu CEE o skalowalnych modelach biznesowych. bValue Growth zamierza inwestować w rentowne firmy, o rocznych przychodach poniżej 120 mln złotych (25 mln euro).

Fundusz celuje w spółki, które mają potencjał do dalszego rozwoju, a w konsekwencji znacznego zwiększenia wyceny w perspektywie 4-5 lat. Wartość pojedynczej inwestycji wyniesie od około 22 do 75 mln zł (5-15 mln euro), w zamian za 20-40 procent udziałów.

– W Europie Środkowo-Wschodniej, podzielonej na kilkanaście małych i średnich rynków, powstała cała rzesza firm technologicznych, które oferują swoje produkty i usługi na całym świecie. Mimo zasięgu, dalej należą do segmenty MŚP, a większość z nich nie doczeka się statusu jednorożca. Znajdują się więc poza radarem zespołów VC, poszukujących spółek, które mogą samodzielnie wygenerować zwrot z całego funduszu – mówi Maciej Balsewicz, Founding Partner w bValue.

–  Mają jednak potencjał, by osiągnąć skalę i generować zyski atrakcyjne dla funduszy private equity oraz inwestorów strategicznych. To olbrzymia nisza rynkowa, w której widzimy duży potencjał inwestycyjny i szansę na atrakcyjne zwroty – dodaje Maciej Balsewicz.

Nowy fundusz dołącza do dwóch funduszy seed, o łącznej kapitalizacji 90 mln zł, które dokonały 36 inwestycji i wyszły z 12 spółek. Aktualny portfel inwestycji bValue Seed obejmuje między innymi startup More Growth, który pozyskał 23 mln zł w rekordowej rundzie pre-seed.