W trzecim kwartale 2021 r. polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w przedsiębiorstwa nad Wisłą 582 mln PLN. Oznacza to, że w tym roku polskie startupy pozyskały od inwestorów łącznie już 1,76 mld PLN. Tym samym, w 9 miesięcy udało się przewyższyć o 40 procent wynik z całego 2019 roku.

Pełny raport PFR Ventures i Inovo Venture Partners do pobrania tutaj.

Rekordowy rok na polskim rynku venture capital

Odliczając ponadstandardowe transakcje (outliers), trzeci kwartał 2021 to wciąż jeden z mocniejszych okresów, jakie można było zaobserwować na polskim rynku venture capital. Wśród spółek, które zebrały największe rundy finansowania znajdują się Proteon Pharmaceuticals i Vue Storefront. Pierwsza spółka pozyskała blisko 100 mln PLN. Druga sfinalizowała transakcje na kwotę 69 mln PLN.

– Zamknięcie 2021 roku kolejnym rekordem to już fakt, a podsumowujemy dopiero trzeci kwartał. Pomijając megarundy, wartość transakcji wyniosła 1,46 mld PLN, podczas gdy w całym 2020 było to 1,23 mld PLN. Czwarty kwartał zapowiada się jeszcze lepiej. Już słychać zapowiedzi kolejnych dużych rund, w tym z naszego portfolio. Jeśli do tego potwierdzona zostanie transakcja “pierwszego unicorna”, można już chłodzić szampana – mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

61% zainwestowanych w trzecim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 29%. 47 z 110 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W trzecim kwartale zapewniły one blisko 50% kapitału dla przedsiębiorstw. Fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dokonały 30 transakcji.

Warta odnotowania jest inwestycja 500 mln PLN przez Vision Fund II (należący do azjatyckiego Soft Banku) w polski sklep eObuwie z grupy CCC. Ze względu na nieoczywisty charakter transakcji i powiązania kapitałowe eObuwie, runda nie została wliczona w statystyki.