Wniosek złożony do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek w obszarze diagnostyki onkologicznej jest 37 wnioskiem patentowym spółki Genomtec. Strategia patentowa firmy obejmuje rozszerzenie ochrony tego wynalazku poprzez międzynarodową procedurę PCT – czytamy w komunikacie.

Medtech Genomtec rozszerza swoją platformę na onkologię

– Teraz niewiele już dzieli nas od etapu Proof of Concept. Wierzę, że potencjalny zakres wdrożenia naszej technologii nie ogranicza się do obszarów diagnostyki chorób górnych dróg oddechowych czy onkologii, które już stanowią jedne z najatrakcyjniejszych segmentów rynku diagnostycznego. Ponadto, rozwijana przez nas technologia może być wykorzystywana w badaniach nad lekami, diagnostyce towarzyszącej, dawkowaniu leków, identyfikacji wariantów wirusów, badaniach nad opornymi na leki szczepami bakteryjnymi, a także w medycynie weterynaryjnej i przemyśle spożywczym – mówi dr Miron Tokarski, współautor złożonego patentu, Prezes Zarządu, współzałożyciel i główny akcjonariusz Genomtec S.A.

Rozwój projektu onkologicznego był jednym z celów emisji akcji serii M i N, przeprowadzonych w kwietniu tego roku, z których Genomtec pozyskało łącznie 13,1 miliona zł brutto. Od maja do sierpnia tego roku firma przeprowadziła eksperymenty laboratoryjne w zakresie zastosowania metody w diagnostyce jednego z najczęstszych nowotworów. W tym okresie, poprzez analizę różnych możliwych mechanizmów izotermicznej amplifikacji i przeprowadzenie setek testów, stworzono metodę umożliwiającą precyzyjne wykrywanie szeregu wariantów genetycznych charakterystycznych dla markerów onkologicznych.

Genomtec jest spółką z branży MedTech specjalizującą się w rozwijaniu zaawansowanych technologii w obszarze diagnostyki genetycznej. Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID. System pozwala na wykonywanie analizy molekularnej poza środowiskiem laboratoryjnym bez konieczności angażowania wykwalifikowanego personelu laboratoryjnego. Siedziba spółki mieści się we Wrocławiu. Genomtec ma także odział w Wielkiej Brytanii, gdzie zlokalizowana jest część międzynarodowego zespołu badawczo – inżynieryjnego.