Obecność tak poważnego partnera jak Visa staje się dodatkowym atutem dla uczestnictwa w Bridge
to MassChallenge Warsaw – pilotażowej dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej odsłonie globalnego programu akceleracyjnego.
– Obecnie innowacje pojawiają się z dużą częstotliwością, a potencjalnie każda z nich może znacząco wpłynąć na branżę finansową. Tempo i mnogość zmian spowodowały, że otworzyliśmy nasz system i udostępniliśmy API wybranych rozwiązań w ramach platformy Visa Developer, która umożliwia deweloperom detalistów, instytucji finansowych, firm technologicznych i startupów, swobodny dostęp do szeregu najpopularniejszych rozwiązań płatniczych Visa.- mówi Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.
Blisko współpracujemy też z partnerami poprzez Centra Innowacji Visa nad rozwojem rozwiązań płatniczych, jak najlepiej odpowiadających potrzebom konsumentów. Jako firma, dla której innowacje są jednym z fundamentów, staramy się być wszędzie tam, gdzie pojawia się szansa na przełom – dlatego zaangażowaliśmy się w projekt Bridge to MassChallenge Warsaw – dodaje.
Visa dołączyła do głównego partnera programu – PKO Banku Polskiego, niekwestionowanego lidera polskiego sektora bankowego i największego banku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Razem, w ramach programu Bridge to MassChallenge Warsaw, będą wspierać najlepsze startupy w regionie.
Czytaj także: DHL testuje samochody bez kurierów
Kogo szuka Bridge to MassChallenge Warsaw?
Bridge to MassChallenge Warsaw to pilotażowa edycja programu MassChallenge dla dojrzałych startupów z Europy Środkowo-Wschodniej, które mają już za sobą doświadczenie w kreowaniu produktu i jego sprzedaży, a obecnie chcą zrobić kolejny krok i zaistnieć na rynkach zagranicznych. Program kierowany jest do startupów, których rozwiązanie oparte jest na ciekawej technologii lub które działają w nowym, intersującym modelu biznesowym – niezależnie od sektora. Orientacyjna „górna” granica wyznaczona dla uczestników, to roczne przychody nieprzekraczające 2 milionów dolarów i zebrane finansowanie, oparte o udziały nieprzekraczające
1 miliona dolarów.
Wraz z dołączeniem do programu nowego partnera, termin naboru wyznaczono na 6 listopada. 25 finalistów Bridge to MassChallenge Warsaw weźmie udział w 4-dniowym bootcampie w Warszawie. W trakcie warsztatów, przy wsparciu mentorów m.in. z USA i Izraela, stawią oni czoła wyzwaniom związanym z przechodzeniem od startupu do scaleupu, ocenią perspektywiczność swoich klientów i efektywność zasobów niezbędnych do wyskalowania biznesu.
Najlepsza dziesiątka poleci na 4-dniowy bootcamp do Bostonu. Tam przedsiębiorcy z Europy Środkowo-Wschodniej będą mieli szansę odbycia serii bezpośrednich spotkań z przedstawicielami globalnych firm, potencjalnymi inwestorami i partnerami biznesowymi.
Czytaj także: Rosja zablokuje giełdy kryptowalut?
Wsparcie gigantów fintech
Obecność w programie takich partnerów jak największy bank w regionie czy globalny system płatniczy, to bez wątpienia szansa dla fintechowych startupów. Ale to nie wszystko – program otwiera także startupom drzwi do współpracy z wieloma firmami z innych sektorów gospodarki, które wykorzystują technologię: od blockchain, przez AI, po VR czy robotykę. Zarówno PKO Bank Polski, jak i Visa poszukują w regionie CEE innowacji, które będą miały zastosowanie we współpracy z partnerami biznesowymi.
Startupy mogą zatem spodziewać się w programie wsparcia międzynarodowych ekspertów, zarówno tych od technologii, jak i od biznesu, pozyskania know-how w zakresie wchodzenia na nowe rynki, ekspozycji na zagraniczne ekosystemy innowacji i przede wszystkim możliwości nawiązania bezpośredniej współpracy biznesowej z dużymi korporacjami – jako potencjalny partner biznesowy lub klient.
Zarówno Visa, jak i PKO Bank Polski mocno akcentują w swoich strategiach otwarcie na nowe rozwiązania technologiczne i od dłuższego czasu przyglądają się startupom. Tylko w tym roku PKO Bank Polski zainwestował w fintechowy startup ZenCard, oferujący platformę umożliwiającą wirtualizację kart lojalnościowych i rozpoczął testy innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. cyfrowy długopis dostarczony przez startup IC Solutions.
– MassChallenge jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie akceleratorów dla startupów. Chcemy wykorzystać jego potencjał, przyciągnąć do Polski najlepsze startupy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i otworzyć możliwości na międzynarodową ekspansję dla najlepszych pomysłów. PKO Bank Polski jest największym bankiem w regionie, który dodatkowo szeroko otwiera się na innowacje. Liczymy, że wśród startupów aplikujących do programu znajdziemy i takie, z którymi będziemy mogli podjąć bezpośrednią współpracę – powiedział Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO Banku Polskim.
Udział Visa i PKO Banku Polskiego to również dowód na to, że nasz region zaczyna wyrastać na poważny rynek innowacji technologicznych, który przyciąga startupy z innych krajów.
– Przede wszystkim jesteśmy największym krajem w regionie CEE, który korzysta z dofinansowania w ramach funduszy strukturalnych – wyjaśnia Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej.
– Dzięki programom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Polskiego Funduszu Rozwoju czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w przeciągu dwóch lat polski rynek funduszy Venture Capital będzie najbardziej rozwiniętym rynkiem w tej części świata. Polska jest największym rynkiem w regionie CEE, mówimy tu zarówno o rynku konsumenckim, jak i finansowym czy energetycznym. Startupy, które chcą się internacjonalizować, mają duże pole do zagospodarowania, a jednocześnie Polska może być dla nich mostem do państw Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych – dodaje.
Warto wspomnieć, że w 2015 i 2016 łączna wartość inwestycji VC wyniosła w Polsce blisko 478 milionów złotych.