Według danych BTC Map, liczba sklepów akceptujących kryptowaluty wzrosła z 7731 w październiku 2022 r. do 10 952 w kwietniu 2024 roku, co oznacza wzrost o 42% w nieco ponad rok. Głównymi powodami stojącymi za dodaniem kryptowalut jako kolejnej metody płatności jest dotarcie do nowych klientów i niższe opłaty transakcyjne.
Rośnie świadomość i zrozumienie kryptowalut?
Również rynek bankomatów kryptowalutowych odnotował wzrost o 64% w ciągu zaledwie roku rosnąc z 115 mln USD w 2022 rok do 181 milionów USD w 2023 rok, według danych zawartych w niedawnym raporcie Fact.MR. Zdaniem tej firmy, wartość rynku bankomatów krypto do 2033 roku będzie wynosiła już 16,9 mld USD, co oznacza średnie tempo wzrostu na poziomie 57% – czytamy w komunikacie Binance.
Według globalnych badań Consensys i YouGov, aż 92% respondentów słyszało o kryptowalutach, a 50% twierdzi, że rozumie, czym one są. Co więcej, zmienia się sposób, w jaki postrzegane są kryptowaluty. Coraz więcej osób widzi w nich przyszłość pieniądza (16%) lub alternatywę dla tradycyjnych systemów finansowych (11%).
– Jednym z dowodów na coraz lepsze zrozumienie kryptowalut jest np. wzrost wykorzystania stablecoinów, czyli cyfrowych aktywów powiązanych z wartością tradycyjnych walut, najczęściej dolara amerykańskiego. Z powodu swojej odporności na wahania kursowe, stablecoiny są coraz chętnie wykorzystywane w codziennych transakcjach, szczególnie w krajach o niestabilnej walucie lub restrykcjach kapitałowych. Raport Chainalysis wskazuje, że stablecoiny przewyższyły już inne kryptowaluty pod względem użycia, a ich popularność stale rośnie – mówi Katarzyna Wabik, Country Manager Binance Poland.