Telemedycyna wykorzystująca nowoczesne rozwiązania zdalnej diagnostyki oraz poradnictwa medycznego, to nie odległa przyszłość, ale rozwiązanie, które jest dostępne już dziś z poziomu smartfonu i urządzeń peryferyjnych. Technologia ta pozwala na dotarcie do pacjentów, którzy do tej pory z różnych przyczyn nie mogli skorzystać z porady medycznej.
Holo4Med prowadzi pilotaż videoporad medycznych
Program od Holo4Med dotyczy pacjentów, którzy wymagają lekarskiego nadzoru i są objęci zdalnym monitoringiem stanu zdrowia. Automatyczny asystent kontaktuje się telefonicznie z pacjentem, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, prosząc o podanie wyników bieżących wskazań z ciśnieniomierza, glukometru, pulsoksymetru lub o wykonanie badania cyfrowym stetoskopem.
W przypadku badania ciśnienia, poziomu cukru lub saturacji krwi wyniki pojawiają się w postaci liczb. Możliwe jest przekazanie tych danych dzięki technologii Bluetooth bezpośrednio z urządzenia diagnostycznego na telefon, na którym jest zainstalowana mobilna aplikacja. Dane zostaną zamienione wówczas na cyfrową notatkę i zapisane w systemie. Za tę część odpowiadają usługi kognitywne.
Ponadto system monitoruje parametry życiowe i w momencie pogorszenia wyników pacjenta, zawiadamia personel medyczny. W przypadku badania stetoskopem do systemu trafia nagranie z plikiem audio, które lekarz może odsłuchać i gdy usłyszy coś niepokojącego, poprosić pacjenta o powtórzenie badania podczas video konsultacji. Taka rozmowa może odbyć się poprzez smartfon lub komputer.
Bezpieczeństwo danych medycznych pacjenta
Funkcjonalność bezpiecznego video spotkania zapewnia platforma Arzue Communication Services od Microsoft. Umożliwia ona zastosowanie w spotkaniu pacjenta z lekarzem tej samej infrastruktury technologicznej oraz zabezpieczeń klasy korporacyjnej, które stoją za usługami komunikacyjnymi stworzonymi przez Microsoft, a które są wykorzystywane przez największe światowe organizacje.
– Priorytetem przy planowaniu, a następnie dalszych pracach rozwojowych MediHelp było to, by system był na tyle prosty i intuicyjny w obsłudze, żeby pacjenci w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami technicznymi potrafili korzystać z jego dobrodziejstw – mówi Bartłomiej Przybylak, dyrektor ds. technologii Holo4Med.
– Microsoft dostarczył rozwiązanie, które przenosi poziom bezpieczeństwa połączenia video pomiędzy lekarzem a pacjentem na poziom korporacyjny. To kluczowa cecha ACS, która sprawiła, że zdecydowaliśmy się użyć właśnie tej platformy w MediHelp. Cieszę się, że to Holo4Med jako pierwsza firma w Europie zaimplementowała i testuje tę technologię w rozwiązaniu dla sektora healthcare – dodaje Bartłomiej Przybylak.