IKEA i Jifiti współpracują już od 2019 roku. Wspólnie z lokalnymi partnerami bankowymi IKEA oferuje finansowanie za pośrednictwem platformy Jifiti. Na razie rozwiązanie jest dostępne w Hiszpanii. Francji, Portugalii i Belgii. W planach jest uruchomienie usługi także na kolejnych rynkach.

IKEA inwestuje w fintech od odroczonych płatności

Celem szwedzkiej firmy jest udostępnienie płatności ratalnych zarówno w e-commerce jak i fizycznych placówkach. Rocznie w stacjonarnych sklepach IKEA zakupy robi około 706 mln klientów, a sklep internetowy odwiedza 3,6 mld użytkowników.

Inwestycja w Jifiti to kontynuacja ekspansji IKEA na rynku finansowym. W lutym bieżącego roku Ingka Investment przejęła 49% udziałów w Ikano Bank, dzięki czemu w sklepach IKEA ma pojawić się pełen zestaw usług bankowych. Chodzi tutaj zarówno o sklepy online, jak i offline. Ikano Bank był dostawcą usług dla IKEA w krajach – również w Polsce.

Jifiti ma wykorzystać wspomniane 22,5 mln USD na rozwój technologii i oferowanych produktów. Celem fintechu jest ekspansja międzynarodowa. Pomimo inwestycji izraelska spółka ma pozostać niezależna i zachowa kontrolę nad swoją działalnością.

W Polsce IKEA współpracuje z fintechem Twisto, dzięki czemu klienci mogą podzielić swoje zakupy na 3 raty. Rozwiązanie jest dostępne w sklepach stacjonarnych i e-commerce. Aby z niego skorzystać wystarczy posiadać aplikację Twisto. Usługa „Podziel na 3” działa w ramach darmowego pakietu Twisto Open, jak i płatnej taryfy Space.