W poprzednich edycjach udział wzięli m.in. jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli prof. Yuval Harari, była sekretarz stanu USA Hillary Clinton czy prezes YouTube Susan Wojcicki. Fintek.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski po ostatnim kongresie napisał, że: „Impact to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w Europie. Cieszę się, że odbywa się w Polsce”.

Nie inaczej będzie i tym razem. Pierwszym zapowiedzianym gościem specjalnym Impact’23 będzie Nassim Nicholas Taleb, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy i najbardziej poczytnych ekonomistów na świecie. Taleb w jednej z najsłynniejszych swoich książek pt. „Czarny łabędź” tłumaczy czytelnikom świat nieznany, przypadkowy, dowodząc jego nieszablonowości i nieprzewidywalności.

Kto jeszcze wystąpi na Impact’23 w Poznaniu?

W styczniu 2023 roku do grona TOP SPEAKERÓW Impact’23 dołączyła Natalie Portman – laureatka Oscara, aktorka, producentka, autorka bestsellera, matka i aktywistka. W tej ostatniej roli wystąpi w maju w Poznaniu.

Obecnie Natalie Portman jest ambasadorką International Rescue Committee, organizacji, która pomaga osobom dotkniętym kryzysami humanitarnymi – w tym kryzysem klimatycznym – przetrwać, odzyskać siły i odbudować swoje życie. Zapewnia również opiekę zdrowotną, przeciwdziała nierównościom, z jakimi borykają się kobiety i dziewczęta, wspiera dzieci w nauce, aby stały się samowystarczalne. Jej zaangażowanie przełożyło się m. in. na czteroletnią pracę na rzecz FINCA International, organizacji zajmującej się udzielaniem niewielkich pożyczek kobietom-przedsiębiorczyniom w wielu krajach, które umożliwiły im podjęcie aktywności zawodowej, a tym samym zapewnienia bytu sobie i swoim dzieciom, co sama Portman nazywała:  „…największym darem jaki można dać kobiecie zmagającej się z ubóstwem”.

Zaproszenie na Impact’23 przyjął także znany historyk, ekonomista i autor Adam Tooze. W 2019 roku Foreign Policy uznało go za jednego z najważniejszych globalnych myślicieli dekady. Adam Tooze kieruje katedrą historii na Uniwersytecie Columbia, pełni także funkcję dyrektora Instytutu Europejskiego.

Najnowszym potwierdzonym top speakerem Impact’23 jest David Wengrow, współautor najważniejszej książki dekady „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”, która w 2021 r. została uznana za najważniejszy tytuł dekady, a także otrzymała status światowego bestsellera. Sam Nassim Taleb nie krył swojego zachwytu nad publikacją, pisząc: „To nie książka. To uczta intelektualna. Nie ma w niej ani jednego rozdziału, który nie burzyłby naszych dobrze zakorzenionych przekonań. Jest głęboka, w sposób naturalny obrazoburcza, wierna faktom i przyjemna w lekturze”.

Impact’23 po raz kolejny odbędzie się w Poznaniu

Łącznie w czasie dwóch dni wydarzenia Impact’23 na siedmiu scenach uczestnicy dyskutować będą w ramach 23 ścieżek tematycznych. Obok dobrze znanych z poprzednich wydarzeń tematów wiosną 2023 r. zadebiutują: Future Societies, Sustainable Fashion i Foodtech.

Wśród zaproszonych gości są nie tylko najważniejsze osoby z Polski, w tym przedstawiciele rządu, prezesi z wszystkich najważniejszych krajowych instytucji finansowych, firm technologicznych i kluczowi inwestorzy, lecz również szefowie światowych firm, autorytety naukowe i biznesowe.

Najbliższemu kongresowi towarzyszyć będzie jeszcze więcej wydarzeń dodatkowych, jak na przykład konkurs dla start-upów, warsztaty dla liderów biznesu, food festival czy trening biegowy Impact RUN.