mytaxi match łączy pasażerów zamawiających kurs z różnych miejsc, ale wybierających miejsce docelowe na podobnej trasie. Koszt przejazdu taksówką, obejmujący opłatę startową oraz wspólnie przejechany odcinek, jest dzielony proporcjonalnie do przejechanego dystansu między dwóch pasażerów. W wypadku, gdy aplikacja nie znajdzie pasażerowi partnera do przejazdu, pasażer odbędzie standardowy kurs, jednak z gwarantowaną 40% zniżką. Aby skorzystać z mytaxi match wystarczy na głównym ekranie w aplikacji mytaxi wybrać suwakiem funkcję „match”.
Jak działa mytaxi match?
Z badania wynika także, że klient korzystający z ridesharingu znacząco różni się od przeciętnego klienta regularnej taksówki. Po pierwsze jest o wile młodszy, bardziej mobilny i otwarty na nowe znajomości. Cześciej korzysta z social mediów i co naturalne, bardziej zależy mu na zaoszczędzeniu pieniędzy.
- oszczędność pieniędzy – 94%,
- poznawanie nowych ludzi – 16%,
- ograniczenie emisji spalin, zmniejszenie korków i bycie ,,eco friendly” – 12%.
Nowa generacja użytkowników taksówek
Z mytaxi match korzystają głównie osoby w wieku 22-39 lat (82%). W przedziale wiekowym powyżej 40 lat znajduje się jedynie 10% użytkowników mytaxi match, podczas gdy wśród pasażerów klasycznej usługi mytaxi stanowią oni aż 42%.
Zdaniem przedstawicieli firmy mytaxi tworząc usługę ridesharingową udało im się stworzyć zupełnie nową grupę użytkowników takstówek – takich, którzy chcą czegoś pomiędzy zwykłą taksówką a komunikacją miejską, tzn. zależy im na wygodnym przejeździe z punktu A do B, ale w zamian za niższą cenę są gotowi zaakceptować fakt wspólnego przejazdu z kimś nieznajomym.
Cena przejazdu z mytaxi match może być niższa nawet o 50%. Oznacza to, że kwoty za przejazd legalną taksówką stają się konkurencyjne nie tylko wobec Ubera, ale także komunikacji miejskiej.
Ridesharing w taksówce może konkurować z komunikacją miejską
W czołówce najczęściej wybieranych środków transportu codziennego jest komunikacja miejska (43%) i własny samochód (37%), jednak w weekendy ponad połowa badanych deklaruje, że bardzo często wybiera rower. Z taksówek w dni powszednie użytkownicy korzystają średnio raz w tygodniu – aż 42% badanych deklaruje taką częstotliwość. W weekendy taksówki są bardzo częstym środkiem transportu dla prawie 40% uczestników badania.
Zalety mytaxi match takie jak oszczędność kosztów, poznawanie nowych ludzi i ekologia, powodują, że osoby rzadziej korzystające z taksówek dostrzegły w nich potencjał i alternatywę dla innych środków transportu, takich jak:
• komunikacja miejska (autobusy, metro, tramwaje) – wskazywana przez ponad 40% badanych.
Badani zdecydowanie rzadziej wskazują natomiast współdzielenie taksówki jako alternatywę dla własnych środków transportu, czyli samochodu lub motoru czy roweru, a także usług carsharingowych. – Wyniki naszego badania po raz kolejny potwierdzają, że mieszkańcy stolicy są bardzo przywiązani do korzystania z własnego samochodu – zauważa Krzysztof Urban – W kwestii edukacji o multimodalności transportu, czyli wzajemnego uzupełniania się jego składowych, jest jeszcze wiele do zrobienia.
Ridesharing taxi to w zasadzie nic nowego
Tak samo jak jazda autostopem. Od dawna ludzie, ci bardziej uprzejmi, a także w gronie znajomych, dzielili się rachunkami za przejazd taksówką. Rozwiązania fintech w dziedzinie collaboration economy pozwalają na tworzenie profesjonalnych i łatwych w obsłudze platform do wykonywania usług, które same w sobie nie są nowe, ale sposób ich świadczenia i skala już tak.