Na przestrzeni ostatnich lat doszło do zmian praktycznie w każdym sektorze życia. Modyfikacjom uległy między innymi sposoby inwestowania. Zdecydowanie wzrosło znaczenie inwestowania poprzez aplikacje mobilne. Nie jest to oczywiście żadną niespodzianką. Takie aplikacje pozwalają przecież na wygodne i sprawne inwestowanie. Ogromną zaletą jest też to, że praktycznie zawsze mamy pod ręką wszystko, co istotne.

Na szczęście minęły już czasy, kiedy kupno akcji wybranej spółki wiązało się z koniecznością osobistego lub telefonicznego kontaktu z maklerem. Teraz technicznie wystarczy tak naprawdę tylko dostęp do internetu i odpowiednia aplikacja. Inwestowanie stało się zatem zdecydowanie przystępniejsze. Można to robić znacznie sprawniej niż przed laty.

Za sprawą aplikacji mobilnych formalności zostały ograniczone do absolutnego minimum. Udało się pozbyć męczącej papierologii i wielu innych kłopotliwych stron inwestowania. Stało się ono zdecydowanie bardziej przyjazne dla zwykłych ludzi. Aplikacje gwarantują szereg narzędzi, które sprawiają, iż inwestowanie jest dostępne dla każdego kto poświęci się odpowiednim przygotowaniom.

Jak zabrać się za inwestowanie? Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o to, by znaleźć aplikację, która spełni nasze oczekiwania. Optymalne rozwiązanie powinno dostarczać nie tylko odpowiednie narzędzia do analizy rynku i zarządzania pozycją. Musi również zapewniać dostęp do najświeższych wiadomości rynkowych. Istotne są również kwestie edukacyjne – aplikacja powinna pomagać w podejmowaniu właściwych decyzji dla wybranej strategii inwestycyjnej.

Jak znaleźć aplikację do inwestowania?

Decydując się na samodzielne inwestowanie, oczywiście powinniśmy poświęcić trochę czasu na to, by znaleźć odpowiednią aplikację. By wybrać odpowiednie rozwiązanie, inwestor powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Ważne są przede wszystkim własne potrzeby. Na rynku dostępne są rozwiązania dedykowane wąskiej grupie aktywów, ale są też takie aplikacje, które pozwalają na inwestowanie na wielu rynkach jednocześnie.

Inwestorzy giełdowi coraz częściej dokonują transakcji głównie poprzez aplikacje. Nic w tym dziwnego, bo przecież dzięki temu można śledzić rynek w każdym miejscu i czasie. To może pozwalać na skuteczne wykorzystywanie nadarzających się okazji inwestycyjnych.

Oczywiście każdy inwestor posiada własne potrzeby i oczekiwania względem aplikacji do inwestowania na giełdzie, o czym zresztą już wspomnieliśmy. Wobec tego niemożnością jest wskazanie najlepszej aplikacji do inwestowania na giełdzie. Warto jednak wziąć pod uwagę, co powinno posiadać aplikacja, której celem jest zagwarantowanie dostępu do sprawnego inwestowania.

Aplikacja do inwestowania – o czym należy pamiętać?

Wybierając najlepszą aplikację do inwestowania, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Oczywiście niezwykle istotne są: intuicyjność i możliwość personalizacji. Niedopuszczalny jest scenariusz zakładający problemy z optymalnym zamknięciem aktywnej pozycji ze względu na nieintuicyjność platformy. Aplikacja do inwestowania m.in. na giełdzie, forex czy kontraktach CFD na towary powinna więc mieć bardzo intuicyjny design i możliwość personalizacji kluczowych ustawień.

Aplikacja powinna być też wyposażona w wykresy oraz narzędzia analityczne. Konieczne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni roboczej z możliwością personalizacji. Narzędzia do analizy technicznej i fundamentalnej też na pewno okażą się bardzo pomocne.

Nie zapominaj o wieloplatformowości. Chodzi oczywiście o możliwość do inwestycji zarówno z poziomu smartfona, jak i innych urządzeń, tj. choćby tabletów czy komputerów osobistych. Aplikacja powinna też gwarantować rozmaite alerty, powiadomienia typu push czy kalendarz ekonomiczny.

Dostęp do darmowej edukacji i możliwe zagrożenia

Bardzo istotne jest też to, by aplikacja gwarantowała dostęp do darmowej edukacji. Kiedyś ta kwestia stanowiła dużą barierę. Dziś jednak inwestowanie jest dostępne dla każdego, kto wykazuje choćby odrobinę chęci do nauki. Niewątpliwie odpowiednia edukacja jest bardzo ważna w kontekście podejmowania odpowiedzialnych inwestycji.

W tym miejscu warto przytoczyć słowa amerykańskiego inwestora i jednego z najbogatszych ludzi na świecie Warrena Buffetta. Zwykł on mawiać, że „ryzyko jest efektem braku wiedzy”. Dlatego by to ryzyko ograniczać, trzeba odpowiednio przygotowywać się do inwestowania.

Choćby poprzez aplikację XTB uzyskuje się  dostęp do jest bogatego, i przede wszystkim darmowego, pakietu edukacyjnego. Można w niej znaleźć aż kilkaset godzin nagrań z ekspertami rynków finansowych. Właśnie te materiały pozwalają na zdobycie lub poszerzenie wiedzy na temat inwestowania. Nie jest istotne to czy dopiero zaczynasz inwestować, czy jesteś już doświadczonym uczestnikiem rynku. Tak naprawdę korzystanie z materiałów edukacyjnych powinien rozważyć każdy, bez względu na poziom zaawansowania. Poszerzanie horyzontów i zbieranie nowych doświadczeń to kluczowe czynniki pozwalające zwiększyć szansę na skuteczne inwestowanie.

Korzystając z aplikacji do inwestowania, warto też pamiętać o tym, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo i zachowywać czujność. Internet niesie szereg możliwości, ale i wiele zagrożeń. Właśnie dlatego trzeba postępować bardzo roztropnie, by nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa.

Jak nie dać się oszukać? Trzeba uważać choćby na e-maile z podrobionych adresów. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej uważnie zweryfikuj, z kim masz do czynienia. Trzeba też postępować ostrożnie, dlatego nigdy nie podawaj innym osobom danych do logowania. Ponadto, nie loguj się do aplikacji poprzez publiczne urządzenia czy z ogólnodostępnych sieci. Zawsze pamiętaj również o aktualizowaniu oprogramowania i monitoruj, jakie sztuczki w danym czasie stosują oszuści – bądź świadomy.

/Artykuł sponsorowany