Partner serwisu Visa dla biznesu

Jakość, a nie ilość. Twitter ma mało użytkowników, ale dużo zarabia

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Technologie
Opublikowano: 12 lutego 2019, 15:22 Aktualizacja: 2 maja 2019, 16:58

Twitter po raz pierwszy podzielił się liczbą aktywnych użytkowników. Z serwisu codziennie korzysta 126 mln ludzi, czyli o 60 mln mniej niż ze Snapchata. Pomimo tego Twitter może się pochwalić dobrymi wynikami finansowymi. W IV kwartale 2018 roku firma Jacka Dorseya zanotowała 909 mln dolarów przychodu, a zysk Twittera wyniósł 255 mln USD. To już piąty kwartał z rzędu, w którym serwis jest rentowny.

Twitter Premium. Płatna wersja serwisu.

Dla porównania Snapchat w Q4 2018 osiągnął przychody na poziomie 390 mln dolarów, ale po raz kolejny zakończył kwartał ze stratą – tym razem w wysokości 192 mln dolarów. To i tak lepszy wynik niż w Q4 2017, ponieważ wtedy strata Snapchata wynosiła aż 350 mln dolarów… Niemniej firma Evana Spiegla jeszcze nigdy nie przyniosła zysków, pomimo, że ma więcej użytkowników niż rentowny Twitter.

Twitter pochwalił się liczbą użytkowników

Z czego wynika przewaga Twittera nad Snapchatem? Można pokusić się o stwierdzenie, że Twitter rządzi duszami. Szczególnie duszami polityków i innych ważnych osobistości.

To właśnie na Twitterze ze swoich planów spowiadają się najwięksi tego świata. Bezrefleksyjnie kłócą się na cyfrowej agorze należącej do amerykańskiej korporacji. A media codziennie przepisują ten potok informacji. Wystarczy, że Donald Trump puści krótkiego tweeta, a po sekundzie ma setki retweetowań, polubień i komentarzy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tweetów Elona Muska. Takie zjawisko nie jest zresztą domeną tylko Stanów Zjednoczonych.

W Polsce to także Twitter jest głównym przekaźnikiem komunikatów na linii władza-dziennikarze-obywatele. Tylko przeciętny człowiek nie ma Twittera i kompletnie nie rozumie dlaczego, ważny urzędnik najpierw o swoich decyzjach informuje followersów, a dopiero potem jego – na stronie internetowej urzędu, na której nic nie można znaleźć. To dziwny system, ale właśnie na nim Twitter zarabia najwięcej.

Co więcej, użytkowników Twittera stale przybywa. W porównaniu do IV kwartału 2017 liczba osób korzystających z serwisu zwiększyła się o 9%. Natomiast jeżeli porównamy liczbę użytkowników Twittera sprzed 3 lat, to zobaczymy, że od tamtego czasu baza „ćwierkających” wzrosła o 36%. W Q4 2015 z Twittera korzystało tylko 93 mln ludzi. Dla lepszego kontekstu warto przytoczyć liczbę użytkowników Facebooka – z serwisu Marka Zuckerberga każdego dnia korzysta około 1,2 MILIARDÓW ludzi. Facebook gra jednak w innej lidze.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

jakosc-a-nie-ilosc-twitter-ma-malo-uzytkownikow-ale-duzo-zarabia