Liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej wyniosła w III kwartale 2024 roku ponad 44 mln, co oznacza wzrost na poziomie 1% w porównaniu z II kwartałem 2024 roku. Nieznacznie zmalała natomiast liczba klientów aktywnie korzystających z e-bankowości. Obecnie jest 23 mln klientów, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do bankowości elektronicznej. Spadek w porównaniu do II kwartału 2024 roku wynosi 0,5%.

Pełny raport NetBank za III kwartał 2024 roku można pobrać tutaj.

Prawie 17 mln klientów mobile only w polskim sektorze bankowym

Dane dotyczące liczby umów dostępu do bankowości internetowej wskazują na dalszy wzrost. W III kwartale wzrosła liczba umów dostępu do bankowości internetowej wynosiła ponad 44 mln. Niewielki spadek o 0,5% w porównaniu do II kwartału 2024 roku dotyczy natomiast liczby aktywnych klientów bankowości internetowych.

Dynamiczne rośnie liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych. W III kwartale 2024 odnotowano wzrost o ponad 2% liczby aktywnie korzystających z bankowości mobilnych klientów indywidualnych. Obecnie jest ich ponad 23,2 mln. Wśród nich blisko 17 mln zalicza się do użytkowników mobile only, czyli użytkowników, którzy zarządzają swoimi finansami wyłącznie za pośrednictwem mobilnych aplikacji bankowych. W stosunku do II kwartału 2024 roku liczba użytkowników aplikacji wzrosła o 4%.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw odnotował wzrost liczby rachunków bankowych z dostępem do bankowości elektronicznej, osiągając łącznie ponad 3,6 mln kont w bankach na koniec III kwartału 2024 roku. Oznacza to wzrost o niemal 1% w porównaniu do poprzedniego okresu. Ponadto o 1% wzrosła średnia wartość przelewu klientów z sektora MSP i obecnie wynosi ponad 6,2 tys. zł. Nieznacznie do poziomu 2,5 mln zmalała natomiast liczba klientów MSP korzystających z elektronicznego dostępu do bankowości.

Spadki transakcji w systemie Elixir

Dane za III kwartał 2024 roku wskazują na niewielki spadek o 2% liczby transakcji w systemie Elixir w porównaniu do poprzedniego kwartału. Natomiast wartość komunikatów wzrosła nieznacznie o 0,5%.

Największy przyrost w porównaniu do danych z minionego kwartału, w systemach rozliczeń prowadzonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową, dotyczył wartości transakcji w systemie Express Elixir, który wyniósł blisko 5% oraz liczby transakcji w tym samym systemie, który wyniósł ponad 2%.

System Euro Elixir odnotował wzrost liczby transakcji o 0,5% w porównaniu do II kwartału 2024 roku, obecnie kształtuje się na poziomie blisko 14 mln. Wartość operacji rozliczanych w tym systemie w odniesieniu do minionego kwartału pozostała na tym samym poziomie – 93 mld euro. Natomiast w porównaniu do III kwartału 2023 roku wartość operacji wzrosła znacząco o niemal 8,5%.