Do końca 2023 roku PKO BP rozpocznie również stopniowe wydawanie wszystkich swoich nowych i wznawianych plastikowych kart w bardziej ekologicznej wersji – będą wyprodukowane z materiałów pochodzących z odzysku. W miejsce standardowego tworzywa sztucznego PVC stosowanego do produkcji kart płatniczych, zostanie wykorzystane PVC z recyklingu (tzw. rPVC).
PKO BP udostępnia ekologiczne karty płatnicze
Nowe Przejrzyste karty kredytowe różnią się wizualnie od wcześniejszych umieszczonym na rewersie napisem „Wykonano w 70% z Ocean Plastic” wraz z symbolem recyklingu. Zastosowanie maksymalnie 70 proc. tworzywa PET pochodzącego z odzysku wynika ze specyfiki konstrukcji karty i wymagań technologicznych procesu jej produkcji oraz konieczności spełnienia międzynarodowych norm definiujących jakość kart. Użyte jako surowiec do ich produkcji plastikowe butelki zbierane są np. na plażach oceanicznych, na wyspach i obszarach przybrzeżnych w krajach, w których takie butelki najprawdopodobniej nie zostałyby poddane recyklingowi i trafiłyby do oceanów.
Przejrzyste karty kredytowe z Ocean Plastic to pierwszy krok. Do końca 2023 roku PKO Bank Polski rozpocznie również stopniowe wydawanie wszystkich swoich nowych i wznawianych plastikowych kart w bardziej ekologicznej wersji – będą wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu . W miejsce standardowego tworzywa sztucznego PVC stosowanego do produkcji kart płatniczych, zostanie wykorzystane PVC z odzysku (tzw. rPVC).
Najczęściej jako materiał wykorzystywane są tu odpady przemysłowe np. pochodzące z branży opakowań i poligrafii. Jednocześnie te karty spełniają wszelkie odpowiednie normy jakościowe i bezpieczeństwa. Na rewersie tych nowych kart znajdzie się napis „Wykonano w 100% z PVC z recyklingu” oraz logo recyklingu. Takie karty zaczną się pojawić w portfelach klientów PKO BP w 4 kwartale tego roku – stopniowo wraz z wyczerpaniem dotychczasowych zapasów tradycyjnych kart plastikowych poszczególnych rodzajów.
Eksperci PKO BP przewidują, że plastikowe, fizyczne karty płatnicze już niedługo zaczną znikać z rynku i będą stopniowo zastępowane przez karty cyfrowe – czyli karty oferujące co najmniej takie same funkcje co karty tradycyjne, ale dostępne jedynie w wersji cyfrowej w mobilnych aplikacjach bankowych czy w serwisach internetowych instytucji finansowych