W trakcie przemówienia, przy okazji podpisania ustawy, prezydent zaapelował do instytucji nadzorujących rynek o zwracanie uwagi na sposób, w jaki ustawa jest realizowana. Chodzi tutaj między innymi o Rzecznika Finansowego. Do nowych przepisów ustosunkował się także Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Komunikat KNF w sprawie wakacji kredytowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zawierającą przepisy dotyczące wsparcia kredytobiorców. Z końcem lipca br. ruszają tzw. „wakacje kredytowe” pozwalające na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego na własne cele mieszkaniowe w polskim złotym.

Spłatę rat można zawiesić łącznie na 8 miesięcy (po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku). Skorzystanie z „wakacji kredytowych” i zawieszenie rat powoduje automatyczne wydłużenie okresu kredytowania – czytamy w komunikacie KNF.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zachęca kredytobiorców, którzy zdecydują się na skorzystanie z tego rozwiązania pomocowego, aby środki „zaoszczędzone” w trakcie „wakacji kredytowych” wykorzystać do zredukowania swojego zadłużenia – nadpłacenia kredytu hipotecznego. Skróci to okres, na jaki zaciągnięty został kredyt lub obniży wysokość przyszłych rat kredytu, czego efektem będzie zmniejszenie obciążeń budżetów domowych w przyszłości.