Od przełomu kwietnia i maja w każdym z 400 urzędów skarbowych będzie można odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania do wystawiania e-faktur – czytamy w komunikacie resortu finansów.
Co dalej z KSeF?
Minister Finansów Andrzej Domański, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, podsekretarze stanu Zbigniew Sawicki i Jarosław Neneman, dyrektor generalna Marta Niżałowska – Pactwa i eksperci Ministerstwa Finansów spotkali się z przedstawicielami organizacji, które dotąd brały udział w konsultacjach w sprawie wdrożenia KSeF. Celem było podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz przedstawienie zasad i harmonogramu dalszych działań.
– Już 9 lutego ogłosimy szczegółowy plan konsultacji na temat wdrażania w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur. Spotkania będą odbywały się w formule hybrydowej, żeby umożliwić łatwe uczestnictwo wszystkim zainteresowanym. Przy okazji dzisiejszego spotkania informacyjnego zebraliśmy wiele pytań, które nurtują przedsiębiorców. Również od 9 lutego odpowiedzi na nie będą pojawiały się sukcesywnie na stronie poświęconej KSeF. Te bardziej złożone będą przedmiotem dyskusji w czasie spotkań konsultacyjnych – zapowiadał Andrzej Domański, Minister Finansów.
W czasie spotkania informacyjnego przedstawiciele resortu podkreślali, że rozpoczęcie konsultacji nie oznacza, że prace dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu zaczynają się od początku. Minister finansów dodał, że obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony.
Kiedy nowy termin?
Równolegle z konsultacjami będą kontynuowane prace analityczne i procesy audytowe. Mają one na celu weryfikację znaczenia i skali krytycznych błędów, które były podstawą do ogłoszenia przesunięcia terminu wdrożenia KSeF. Ma to pozwolić na określenie nowego terminu obowiązkowego korzystania z KSeF.
Przedstawiciele resortu zapowiedzieli też szeroką akcję szkoleniową, która będzie wspierana akcją informacyjną. Od przełomu kwietnia i maja, w każdym z 400 urzędów skarbowych w Polsce przedsiębiorcy będą mogli odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofimy.