Prowadzenie przez KNF Rejestru dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku to wymóg wynikający z wdrożenia w życie przepisów implementujących PSD2. Jest to nowy rejestr. Pierwszym podmiotem, który został do niego wpisany jest Kontomatik. O firmie pisaliśmy już wielokrotnie wcześniej – w największym skrócie jest to innowacyjny fintech, który umożliwia weryfikację klienta za pomocą informacji zawartych na jego rachunku bankowym. Firma pod koniec 2018 roku uzyskała licencję AISP na Litwie.

Co to jest AISP?

AISP, czyli Account Service Information Provider, może uzyskiwać dostęp do rachunków płatniczych i danych transakcyjnych klientów banków, naturalnie za ich zgodą. Dzięki pozyskanym informacjom z rachunku bankowego firma może dostarczyć innym podmiotom usług oparte na analizie i przetwarzaniu danych. Jest to niezwykle przydatne przy weryfikacji zdolności płatniczej klienta, który np. wnioskuje o kredyt, chce podpisać wysokowartościową umowę na świadczenie usług na dłuższy okres lub chce uzyskać możliwość zakupu danego dobra na raty. Spektrum usług jest znacznie szersze i może być wykorzystane nie tylko w sektorze finansowym, ale także social mediach, govtech, legaltech, leasingu, a nawet w e-gamingu, itp.

AISP to jeden z dwóch rodzajów nowych usług z obszaru open banking. PSD2 wprowadza także Payment Initiation Service (PIS), która pozwala na inicjowanie płatności w imieniu klienta.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego powoli można zacząć nazywać urzędem rejestrowym – na stronie KNF-u znajdziemy 23 różne rejestry i ewidencje. Innowacyjny fintech, który pomaga w znalezieniu kredytu lub sam go udziela np. w formie płatności odroczonych i jednocześnie sam procesuje płatność, a dla klientów, którzy robią nadpłaty na poczet przyszłych płatności – prowadzi zaawansowany wirtualny portfel wielowalutowy – w praktyce powinien figurować w co najmniej 4 rejestrach. Ewentualnie zostać bankiem.