Przedstawiciele spółki zapewniają, że ostatnie decyzje wpisują się w prowadzoną od dłuższego czasu politykę giełdy i poza wzmocnieniem wiarygodności rynku przyniosą pozytywne skutki dla wszystkich jego uczestników.

Wzrasta potrzeba uregulowania rynku kryptowalut

Rynek kryptowalut, choć ciągle relatywnie młody, stał się częścią gospodarczego mainstreamu. W 2021 roku globalna wartość rynku wyrażana jest już w bilionach dolarów. Kurs BTC – największego kryptoaktywu – od początku br., przez większość czasu utrzymuje się ponad granicą 30 tys. USD, przyciągając dużą liczbę inwestorów – zarówno detalicznych, jak i instytucjonalnych Wg. raportu Binance Global Crypto Index, w III kwartale 2020 łączna liczba użytkowników kryptowalut na świecie wyniosła 101 milionów. To aż dwudziestokrotny wzrost na przestrzeni niespełna 4 lat. W świat kryptowalut wchodzą również duże, globalne marki, ostatnio również wykorzystując aktywa takie jak np. NFT czy GameFi.

Wraz z coraz szerszą i bardziej powszechną adaptacją kryptowalut wzrasta potrzeba uregulowania rynku. Binance – wiodąca globalna giełda, podjęła rękawicę i zapowiedziała przeprowadzenie szeregu zmian mających zapewnić zgodność działalności spółki z globalnymi wymogami regulacyjnymi.

– Kryptowaluty z finansowo-technologicznej ciekawostki wyrosły na liczący się globalnie aktyw. Wraz z rozwojem oraz wzrostem wartości, rynek potrzebuje uregulowania dostosowanego do skali jego działalności- komentuje Katarzyna Wabik, Community & Marketing Manager w Binance Poland.

– Regulacje nie są zjawiskiem negatywnym – to oznaka dojrzewania branży oraz konieczny krok do zaistnienia kryptowalut w globalnym ekosystemie gospodarczym jako jego pełnoprawny element. Binance chce wyznaczać standardy tej transformacji, dlatego podjęliśmy się przeprowadzenia szeregu działań przystosowujących nasze standardy do globalnych oraz lokalnych zasad regulacyjnych – dodaje.

Co może się zmienić?

Zapowiadane zmiany na rzecz compliance obejmują m.in. wycofanie się z margin tradingu dla transakcji dokonywanych w euro oraz funcie brytyjskim. Binance ogłosiło również zakończenie oferowania derywatów i kontraktów typu futures na kilku dużych rynkach. Kluczową decyzją jest zmniejszenie limitu wypłat do 0,6 BTC (wcześniej 2 BTC) dla kont, które nie poddały się wzmocnionej weryfikacji KYC. Równolegle trwa uszczelnianie mechanizmów AML i KYC we współpracy z partnerami zewnętrznymi.

Dnia 20.08.2021, na swoim blogu, Binance poinformował z kolei o aktualizacji usług. Dla nowych użytkowników giełdy chcących uzyskać dostęp do dostępnych produktów i usług oznacza to konieczność przejścia przez weryfikację średnio-zaawansowaną. Dotychczasowi klienci, którzy takowej weryfikacji jeszcze nie ukończyli, będą mieli tymczasowo zmienione uprawnienia konta z usługami ograniczonymi do wypłat, anulowania zleceń, zamykania pozycji i realizacji

– Jako wiodąca, światowa krypto-giełda mamy świadomość, że nasze decyzje mają przełożenie na kształt globalnego rynku. Poprzez uszczelnianie procedur weryfikacyjnych i antyfraudowych chcemy przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników krypto-przestrzeni – tłumaczy Wabik.

– Otwarcie się na współpracę z podmiotami regulacyjnymi sprawi, że rynek kryptowalutowy wkroczy w nowy etap i zbliży się do tradycyjnych sektorów gospodarczych darzonych przez społeczeństwo pełnym zaufaniem. Dla nas jako Binance zmiany oznaczają krok naprzód w kierunku naszego nadrzędnego celu operacyjnego, czyli uzyskania oraz utrzymania licencji wszędzie, gdzie prowadzimy działalność – dodaje.

Binance zatrudnia globalnego inspektora ds. AML

Ważną decyzją w kontekście kształtowania rynku kryptowalut jest również zatrudnienie przez Binance nowego globalnego inspektora ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy. Greg Manohan – bo o nim mowa – jest byłym śledczym kryminalnym Departamentu Skarbu USA, pracującym w przeszłości dla agencji federalnej Internal Revenue Service.

Przedstawiciele Binance zapewniają, że podjęte kroki wpisują się w ogólny kierunek działań na rzecz compliance prowadzonych od powstania spółki w 2017 roku. CEO Binance – Changpeng Zhao w oficjalnym liście otwartym przytacza przykład rozwoju międzynarodowego zespołu ds. zgodności, który od ubiegłego roku powiększył się on o 500 proc. O dostosowywaniu się giełdy do wymogów otoczenia regulacyjno-prawnego świadczy również nawiązanie partnerstw z podmiotami zewnętrznymi (tj. CipherTrace, Elliptic, TRM, Refinitiv, Jumio, Onfido) w zakresie technologii kontroli i regulacji.