Po wybraniu konkretnego biletu konieczne będzie zeskanowanie w pojeździe kodu QR lub wpisanie sześciu cyfr, które znajdują się na naklejce pod tym kodem. Obowiązującą, ważną zasadą pozostaje to, że zakup biletu jest równoznaczny z jego skasowaniem.

Nowe zasady kupowania biletów od Górnośląsko-Zagłębiowskiego ZTM

Zmiana dotyczy wszystkich zewnętrznych aplikacji mobilnych, które umożliwiają zakup biletów jednorazowych i średniookresowych ZTM. Są to moBilet, Jakdojadę, mPay, SkyCash oraz zBiletem.pl. W przypadku podróży koleją i zakupu biletu 24 h + kolej skanowanie kodu nie będzie konieczne.

Górnośląsko-Zagłębiowski ZTM nie jest pierwszym, który wprowadza tego typu rozwiązanie. Jakiś czas temu zostało ono wdrożone również w Warszawie. Wcześniej wystarczyło kupić bilet w aplikacji mobilnej, a po zmianach konieczne jest skasowanie tegoż biletu za pomocą zeskanowania kodu QR umieszczonego w pojeździe. Jeśli pasażer nie zeskanuje kodu, wtedy bilet jest nieważny.

Warszawski ZTM tłumaczył takie zmiany chęcią umożliwienia pasażerom zakupu biletów przed planowaną podróżą. Bilet można nabyć w domu, a skasować go dopiero po wejściu do pojazdu. Wydaje się jednak, że głównym powodem wprowadzenia takiego rozwiązania jest walka z nieuczciwymi pasażerami, którzy kupowali bilet dopiero gdy zobaczyli wsiadającego kontrolera.

Konieczność skanowania kodów QR wpływa raczej niekorzystnie na wygodę pasażerów. Nie można po prostu zająć miejsca w pojeździe i na spokojnie dokonać zakupu biletu. Konieczne jest szukanie kodu QR, co w przypadku dużego zatłoczenia w pojeździe nie jest łatwym zadaniem.

Zdjęcie: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia