Jak pokazują badania firmy Kantar Polska tylko ośmiu na stu Polaków powyżej 45 roku życia napisało już swój testament. Na jego stworzenie decydują się najczęściej osoby powyżej 70. roku. Jeden na pięciu Polaków uważa, że jest za wcześnie w ich życiu na taki dokument.

Czy testamenty odejdą do lamusa…?

Ideą serwisu LastWillow.com jest możliwość przygotowania pożegnalnego filmu, który, gdy nadejdzie ten czas, zostanie wysłany do wybranych przez użytkownika osób. W rozsyłanych wiadomościach można nie tylko się pożegnać, ale także przekazać cenne wskazówki dotyczące pogrzebu, czy informacje, gdzie można znaleźć ważne dokumenty, w jakim banku są pieniądze lub kredyt hipoteczny. Film lub jego fragment można odtworzyć na pogrzebie i stypie, a także umieścić na portalach społecznościowych.

— Ostatnie dwa lata zmieniły nasze podejście do życia i śmierci. Odeszło bardzo wielu młodych ludzi, którzy nie zdążyli się pożegnać lub powiedzieć bliskim o ważnych sprawach. Oddajemy w ręce użytkowników platformę, która pozwoli stworzyć filmowe pożegnanie na dowolnym etapie życia. To elektroniczna „czerwona teczka” i w pewnym sensie e-testament, którego klasycznej wersji bardzo wielu z nas nie zdąży spisać — mówi Adam Dyba, pomysłodawca LastWillow.com.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku tylko z powodu COVID-19 zmarło w Polsce blisko 41,5 tys. osób. W 2021 roku liczba zgonów z powodu koronawirusa zwiększyła się ponad dwukrotnie – ponad 91 tys. W grupie wiekowej 40-44 lata wzrost śmiertelności wyniósł aż 10 procent. I to właśnie do użytkowników z tej grupy i starszych, serwis LastWillow adresuje swoją usługę.

— Taka internetowa „czerwona teczka” ułatwi życie i zmniejszy ilość problemów, które mogą napotkać bliscy po naszej śmierci. Informacja o poważnym zadłużeniu czy konflikcie prawnym związanym z majątkiem, pozwoli naszym krewnym podjąć dobre decyzje związane ze spadkiem. — przekonuje Adam Dyba z LastWillow.com.