Co kwartał średnio o 30% zwiększa się liczba rodzajów atakowanych dóbr, w tym na przykład danych finansowych klientów – pokazuje raport „Mastercard Cybersecurity Insights for the banking sector in Poland”.

Jak bezpiecznie płacić przez internet?

Tylko między drugim, a czwartym kwartałem 2021 r. liczba metod ataków wykorzystywanych przez cyberprzestępców zwiększyła się ponad dwukrotnie. O czym warto pamiętać podczas internetowych zakupów i jak bezpiecznie płacić online?

  • Aktualizuj systemy operacyjne na swoich urządzeniach. Aktualizacje instalują najnowsze funkcje nie tylko w oprogramowaniu, ale również w obszarze zabezpieczeń. Dzięki temu system może wykryć luki zagrażające bezpieczeństwu w urządzeniu, a tym samym uniemożliwić przestępcom dostęp do wrażliwych informacji czy danych finansowych.
  • Nie rób zakupów korzystając z urządzeń, których nie jesteś właścicielem ani podłączając się do publicznego Wi-Fi. Podczas płatności w internecie warto korzystać z własnych urządzeń oraz podpiąć się do znanej nam sieci domowej lub własnej komórkowej. Oszustom internetowym łatwiej wykraść dane użytkowników korzystających z publicznej sieci Wi-Fi. Nie przesyłaj również danych widniejących na karcie płatniczej ani jej zdjęcia osobom postronnym.
  • Robisz zakupy przez urządzenia mobilne? Korzystaj z cyfrowego portfela w swoim smartfonie – to nie tylko bezpieczny, ale również wygodny sposób płatności. Mobilny portfel zabezpiecz kodem dostępu (który nie będzie łatwym do odgadnięcia numerem – np. twojego telefonu) lub biometrią, np. odciskiem palca, skanem twarzy czy tęczówki oka. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić o to, co się stanie, gdy zapomniesz hasła lub kodu.
  • Kupuj tylko w sprawdzonych, znanych sklepach online. Jeśli chcesz skorzystać z oferty nowego, nieznanego sprzedawcy, sprawdź najpierw opinię kupujących, zabezpieczenia na stronie internetowej, zweryfikuj właściciela sklepu – czy na przykład podaje aktywny numer telefonu. W swoich ulubionych sklepach, w których wiele razy robisz zakupy, możesz skorzystać z rozwiązania Mastercard Card-on-file, które pozwala znacznie usprawnić i przyspieszyć proces płacenia. Dzięki temu narzędziu można w bezpieczny sposób zapisać swoją kartę w e-sklepie, a później korzystać z niej bez konieczności ponownego wpisywania danych. Dokonanie transakcji może odbyć się tylko jednym kliknięciem.
  • Chroń swoje internetowe konta za pomocą uwierzytelnienia wieloczynnikowego. Uwierzytelnianie wieloczynnikowe wymaga od użytkowników potwierdzenia tożsamości przy użyciu co najmniej dwóch różnych czynników weryfikacyjnych przed uzyskaniem dostępu do strony internetowej czy aplikacji mobilnej. To oznacza, że jeśli jeden czynnik nie zostanie zweryfikowany (np. nazwa użytkownika/hasło), oszuści nie będą w stanie spełnić drugiego wymogu uwierzytelniania (np. biometrii lub kodu tekstowego), co ostatecznie uniemożliwi im uzyskanie dostępu do kont.