Po ponad pięciu latach od ostatniej podwyżki w usłudze Płać kartą i wypłacaj, Mastercard zwiększa dotychczasowy limit wypłaty gotówki w punktach handlowo-usługowych, świadczących tę usługę. Dzięki podwojeniu obecnej kwoty maksymalnej, posiadacze kart Mastercard będą mieli możliwość wypłacania aż do 1 tys. zł, płacąc za zakupy kartą. Nowy limit obowiązywać będzie od 1 września 2022 roku i będzie sukcesywnie wdrażany przez agentów rozliczeniowych w placówkach, które świadczą tę usługę swoim klientom – czytamy w komunikacie.

Wyższe limity wypłaty w ramach usługi „Płać kartą i wypłacaj”

Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w I kwartale 2022 r. Polacy wypłacili w sklepach łącznie 747,7 mln zł, czyli o 27,1% więcej niż rok wcześniej (588,2 mln zł). Wzrosła także liczba samych transakcji, która zwiększyła się z 4,5 mln do 5,2 mln.

Dane wskazują również, że na potrzeby konsumentów regularnie odpowiadają właściciele sklepów – na koniec I kwartału 2022 r. liczba punktów usługowo-handlowych oferujących tę usługę wyniosła do 278,8 tys., co oznacza wzrost o prawie 7,7 tys. w porównaniu z IV kwartałem 2021, który stanowi 10,2% w skali roku (253 tysięcy w I kw. 2021 r.). Na przestrzeni lat można także zauważyć, że wypłaty z bankomatów znacznie różnią się od tych sklepowych. Średnia kwota wypłaty z bankomatu wynosiła 796 zł, a w ramach usługi cashback – 143 zł.

Warto podkreślić, że bez względu na limit wypłaty, kwota, jaką mogą wypłacić klienci w ramach usługi cashback, jest uzależniona od gotówki dostępnej w kasie sklepowej. Usługa Płać kartą i wypłacaj jest dostępna dla użytkowników wszystkich kart debetowych i niektórych kart kredytowych Mastercard.

Aby skorzystać z usługi, konsument musi zapłacić za zakupy kartą płatniczą, a następnie zasygnalizować kasjerowi chęć wypłaty gotówki. Transakcję potwierdza kodem PIN. Aktualnie wypłata możliwa jest w ramach transakcji stykowej, jednocześnie w szybkim tempie rośnie liczba placówek, w których z usługi skorzystamy przy użyciu funkcji zbliżeniowej.