Partner serwisu Visa dla biznesu

Zmiany dla klientów mBanku. Wszystko przez ataki na duplikaty kart SIM

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#mBank
Opublikowano: 23 sierpnia 2018, 10:47 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 18:39

mBank postanowił uszczelnić swój system transakcyjny i zwiększyć bezpieczeństwo klientów. Użytkownicy mobilnej autoryzacji nie zalogują się już do serwisu mBank lajt. To odpowiedź na coraz częstsze ataki z wykorzystaniem duplikatu kart SIM.

Uważajcie gdzie rozliczacie swoje podatki. Ministerstwo Finansów ostrzega

– Od 22 sierpnia br. użytkownicy mobilnej autoryzacji nie zalogują się do uproszczonej wersji serwisu transakcyjnego banku (mBank lajt). Klienci wciąż będą mogli korzystać z aplikacji mobilnej mBanku oraz pełnej wersji serwisu transakcyjnego – czytamy w komunikacie mBanku.

Jak działa atak z wykorzystaniem duplikatu kart SIM?

W ostatnim czasie coraz częściej dochodziło do sytuacji, w których cyberprzestępcy pozyskiwali login i hasło do konta klienta, po czym wyrabiali duplikat używanej przez niego karty SIM. Dzięki temu złodzieje otrzymywali dostęp do kodów SMS, którymi autoryzuje się transakcje.

Odpowiedzią na tego typu procedery miała być mobilna autoryzacja, czyli potwierdzanie zleconej transakcji z poziomu aplikacji mobilnej powiązanej z kontem. Przestępcy znaleźli jednak czuły punkt w systemie, wykorzystując system transakcyjny w wersji „lajt”. mBank lajt to mobilna wersja serwisu bankowości elektronicznej o ograniczonej liczbie funkcji, dopasowana do przeglądarek w smartfonach.

Ma jednak pewną wadę, o której pisał serwis Niebezpiecznik. Cyberprzestępca loguje się do systemu mBank lajt i nawet jeżeli ofiara korzysta z mobilnej autoryzacji, to w uproszczonej wersji systemu złodziej zostanie poproszony o podanie kodu SMS, który otrzyma na własny telefon dzięki zduplikowanej karcie SIM.

Właśnie dlatego mBank postanowił zmienić zasady i zablokować możliwość logowania do serwisu „lajt” użytkownikom mobilnej autoryzacji. Jeżeli tacy klienci będą chcieli wykonywać transakcje z poziomu smartfona, to niezbędna będzie aplikacja mobilna. To chyba niewielka cena, za zwiększone bezpieczeństwo.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

mbank-walczy-atakami-duplikaty-kart-sim