Microsoft Gaming wchłonie niedługo Activision Blizzard w ramach transakcji o wartości 68,7 mld USD ( 95,00 USD za akcję). Po zamknięciu transakcji Microsoft stanie się trzecią co do wielkości firmą zajmującą się grami na świecie pod względem przychodów, za Tencentem i Sony.

Znane tytuły zmieniają właściciela

Planowane przejęcie obejmować będzie wszystkie kultowe franczyzy ze studiów Activision, Blizzard i King, w tym takie jak: Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty i Candy Crush. Transakcja oznacza także przejęcie całości działań e-sportowych w ramach Major League Gaming.

Przejęcie znacząco wzmocni portfolio Game Pass Microsoftu. Plany wprowadzenia gier Activision Blizzard pozwolą firmie przekroczyć ponad 25 mln subskrybentów, dzięki blisko 400 mln aktywnych graczy Activision Blizzard w 190 krajach. Game Pass stanie się więc jedną z najbardziej rozbudowanych i zróżnicowanych ofert gier w branży między innymi dzięki szalenie popularnym franczyzom wartym aktualnie miliardy dolarów.

Transakcja będzie podlegać zatwierdzeniu przez akcjonariuszy Activision Blizzard. Oczekuje się, że zostanie ona sfinalizowana w roku podatkowym 2023.. Transakcja została już zatwierdzona przez zarządy firm Microsoft i Activision Blizzard.

– Gry są dziś najbardziej dynamiczną i ekscytującą kategorią rozrywki na wszystkich platformach i będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju platform Metaverse. Będziemy głęboko inwestować w światowej klasy treści, społeczność i chmurę. – powiedział Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny Microsoft.