Dlatego natychmiastowe zmiany cen BTC w następstwie halvingu nie są gwarantowane, a jego fundamentalne znaczenie uwidoczni się raczej w dłuższych trendach – twierdzi Richard Teng, CEO Binance, giełdy kryptowalut.

Halving bitcoina to proces, w którym nagroda za wydobycie nowych bloków w sieci bitcoin jest zmniejszana o połowę. Jest to zaprogramowany mechanizm, który występuje co około cztery lata (co 210 000 bloków) w celu kontrolowania podaży nowych bitcoinów. W rezultacie halving prowadzi do zmniejszenia tempa tworzenia nowych bitcoinów, co ma wpływ na ekonomię kryptowaluty.

Do tej pory halving zawsze wpływał pozytywnie na cenę bitcoina

Historycznie bitcoin doświadczał znaczących wzrostów cen w ciągu sześciu miesięcy następujących po każdym halvingu. Ta dynamika cenowa podkreśla reakcję rynku na zmniejszoną podaż nowych BTC, a rosnący popyt często windował w górę wartość tej kryptowaluty.

– W ciągu pierwszych 150 dni po każdym z poprzednich halvingów liczba nowych adresów BTC wzrosła: o 83% w 2012 roku, 101% w 2016 roku, oraz o 11% w 2020 roku. Liczba adresów o wartości 100 dolarów i więcej (będąca wskaźnikiem liczby inwestorów detalicznych) – wzrosła odpowiednio o 12% w 2012 roku i 6% w 2020 roku. Natomiast w 2020 roku pozostała mniej więcej na tym samym poziomie 150 dni po halvingu. Z kolei Liczba portfeli mieszczących ponad 1 milion dolarów (co jest wskaźnikiem instytucjonalnej aktywności inwestycyjnej), wzrosła o 1000% w 2012 roku, o 10% w 2016 roku i 43% w 2020 roku – mówi Richard Teng.

Jak dodaje, są to niedoskonałe wskaźniki dynamiki adopcji (na przykład jedna osoba może utworzyć wiele portfeli), ale sugerują one kierunek i wielkość trendów powstałych w następstwie poprzednich halvingów.

Tegoroczny halving wypada w serii ważnych wydarzeń dla rynku krypto

Jednocześnie szef Binance podkreśla, że to, czy istnieje dalsza przestrzeń dla wzrostu cen, zależy od ogólnych nastrojów rynku, wskaźników adopcji i innych zdarzeń występujących w czasie halvingu. A tych nie brakuje i są one bardzo istotne.

– Niedawne zatwierdzenia funduszy ETF opartych na bitcoinie już przyciągnęło miliardy dolarów do rynku kryptowalutowego. Dodatkowo, oprócz przełomu w zakresie ETF-ów, który pobudził zainteresowanie instytucji, innym ważnym trendem w kryptowalutach jest dziś boom na rozwiązania drugiej warstwy (layer-2) i aktywności DeFi w sieci bitcoin, napędzana przez popularność protokołu Ordinals i inskrypcji bitcoin – tłumaczy szef Binance.

Jak podkreśla Richard Teng, natychmiastowe zmiany cen w następstwie halvingu nie są zatem gwarantowane, a jego fundamentalne znaczenie uwidoczni się raczej w dłuższych trendach wartości, płynności, adopcji oraz pozycji i akceptacji kryptowalut jako klasy aktywów.