Ostrzeżenia BIK to mailowe powiadomienia o różnych niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni, np. masowych wyciekach danych, metodach kradzieży danych i pieniędzy z wykorzystaniem manipulacji i innych socjotechnik, stosowanych przez oszustów.

Ostrzeżenia BIK już dostępne

W Ostrzeżeniach dostaniemy również informację o podejrzanych firmach działających na rynku finansowym. Wiedza o tych zdarzeniach wzmaga czujność, zwraca uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności. Oprócz informacji o zagrożeniu, BIK wyśle ponadto wskazówki, jak prawidłowo reagować i nie dać się oszukać w danej sytuacji.

Powiadomienie z BIK, choć nie zawsze musi dotyczyć nas bezpośrednio, pomaga wzbudzić czujność o bezpieczeństwo własne, jak również naszych bliskich, znajomych, przyjaciół. Warto wiedzieć, aby uniknąć oszustwa i nie doświadczyć wyłudzenia kredytu na skradzione dane. Ostrzeżenia BIK są bezpłatne i trafią w pierwszej kolejności do osób, które już korzystają z Alertów BIK – czytamy w komunikacie.

– Treść maila z BIK objaśnia informacje z publicznie dostępnych źródeł,  bieżącego monitoringu BIK o naruszeniach i zagrożeniach, w tym od podmiotów współpracujących, m.in. Zespołów Cyberbezpieczeństwa UKNF i serwisu Niebezpiecznik.pl – mówi Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK.

Jak wynika z marcowego badania na zlecenie BIK, pt. Cyberbezpieczeństwo Polaków, nadal ponad 64% Polaków obawia się wyłudzeń na ich skradzione dane.