W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Nowe dowody osobiste z odciskiem palca i podpisem

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

W związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania o nowy dokument przez internet. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie. Warto pamiętać, że nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Implementacja nowych dokumentów tożsamości sprawi, że od piątku 5 listopada od godz. 12 do soboty 6 listopada do godz. 17 niedostępna może być część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych. W tym czasie można mieć problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych).

To już kolejna zmiana w zakresie dokumentów tożsamości. W marcu 2019 roku wprowadzono dowody osobiste z warstwą elektroniczną – tak zwane e-dowody. Pozwalają one m.in. na korzystanie z internetowych serwisów administracji publicznej, czy weryfikację tożsamości w bankowości internetowej . Stało się to szczególnie przydatne po wdrożeniu aplikacji eDO App od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Dzięki niej nie trzeba kupować specjalnego czytnika – aby logować się do rządowych portali wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją.