O sprawie pisze Bankier.pl. Podczas rozmowy w TVP Info, minister Paszyk przypomniał obietnice wyborcze dotyczące dobrowolnego ZUS, przyznając jednocześnie, że pełne wdrożenie tej koncepcji nie jest obecnie możliwe.

Dobrowolny ZUS już niebawem?

W zamian za to rząd wprowadza rozwiązanie w postaci tzw. urlopu od ZUS, który pozwoli przedsiębiorcom na jednomiesięczne zwolnienie z opłat w ciągu roku. „Zachęcam, aby z tego rozwiązania korzystać” – podkreślił minister.

Paszyk zapowiedział także konkretne zmiany w zakresie składki zdrowotnej. Od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy będą zwolnieni z jej opłacania przy sprzedaży środków trwałych. Dodatkowo, milion najmniej zarabiających przedsiębiorców skorzysta z obniżki składki zdrowotnej o 25 proc., a od 2026 roku nastąpią kolejne zmniejszenia obciążeń w tej kategorii.

W dłuższej perspektywie rząd zamierza pracować nad wprowadzeniem tzw. dobrowolnego ZUS, który umożliwi przedsiębiorcom rezygnację z opłacania więcej niż jednej składki w sytuacjach kryzysowych. „Żeby (przedsiębiorca) mógł zrezygnować z dwóch, trzech składek” – wyjaśnił minister. Jednocześnie zaznaczył, że takie rozwiązanie nie może prowadzić do rezygnacji ze świadczeń emerytalnych. (PAP)

Zdaniem ministra, możliwość czasowego odciążenia przedsiębiorców miałaby na celu przede wszystkim zapobieganie upadłości firm oraz ochronę miejsc pracy. „Nie stać nas na to, by rynek pracy nie miał szansy się odbudować” – podkreślił Paszyk, przypominając, że w ostatnim roku rządów PiS niemal pół miliona przedsiębiorców zawiesiło lub zamknęło swoje firmy.

Na marginesie warto przypomnieć, że kilka dni temu Ministerstwo Finansów potwierdziło odroczenie obowiązku integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Obowiązek ten został odroczony do końca marca 2025 roku. Docelowe zasady w zakresie likwidacji obowiązku integracji zawarte są w projekcie ustawy UD125. Przepisy znajdują się w trakcie rządowych prac legislacyjnych.