Sora została zaprezentowana jako zaawansowany generator wideo oparty na sztucznej inteligencji, który umożliwia tworzenie krótkich klipów o długości od pięciu do dwudziestu sekund w różnych rozdzielczościach i proporcjach. OpenAI podkreśla jednak, że Sora ma jeszcze kilka niedociągnięć.
Nowy generator wideo od OpenAI niedostępny w Europie
Narzędzie ma oferować bogaty zestaw funkcji, w tym możliwość generowania wideo z podpowiedzi tekstowej lub obrazu, a także edytowania istniejących klipów. Szczególnie interesującymi funkcjami są Storyboard, pozwalający na tworzenie sekwencji filmowych, oraz Blend, który umożliwia połączenie dwóch filmów w nową, hybrydową całość. Dodatkowe narzędzia, takie jak Loop i Re-cut, dają użytkownikom większą kontrolę nad finalnym wyglądem klipów, co ma czynić Sorę dość wszechstronnym rozwiązaniem.
Pomimo entuzjastycznego debiutu, Sora nie jest na ten moment dostępna w Unii Europejskiej i w Wielkiej Brytanii. OpenAI tłumaczy tę decyzję trudnościami związanymi z wymogami prawnymi, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. „Dołożymy wszelkich starań, aby móc wystartować , ale nie mamy jeszcze żadnych terminów, którymi moglibyśmy się podzielić” – powiedział podczas transmisji na żywo Sam Altman, CEO OpenAI. „Jest też kilka innych krajów, w których nie jesteśmy w stanie działać”.
Podobne opóźnienia dotknęły także wcześniejsze produkty OpenAI, takie jak Advanced Voice Mode, który trafił do użytkowników UE dopiero po kilku miesiącach. W oświadczeniu przekazanym serwisowi TechRadar, OpenAI przypisało opóźnienie wprowadzenia narzędzia na rynek UE „dodatkowym zewnętrznym przeglądom” wymaganym przez niektóre obszary. „Jest to powszechna praktyka mająca na celu zapewnienie zgodności funkcji z lokalnymi wymaganiami” – zaznaczył wówczas rzecznik prasowy firmy.
Ile to kosztuje?
Korzystanie z Sory wymaga posiadania kredytów, które są przyznawane subskrybentom w zależności od ich planu. Filmy o niższej rozdzielczości – 480p – kosztują od 20 do 150 kredytów, podczas gdy tworzenie filmów w rozdzielczości 1080p może pochłonąć nawet 2000 kredytów. Subskrybenci planu ChatGPT Plus otrzymują 1000 kredytów miesięcznie, co pozwala na wygenerowanie do 50 filmów w niższej rozdzielczości.
Z kolei użytkownicy planu Pro mają do dyspozycji aż 10 000 kredytów, co umożliwia stworzenie do 500 filmów w rozdzielczości Full HD, a także nieograniczonej liczby mniej wymagających filmów o niskim priorytecie. Domyślnie wszystkie klipy generowane za pomocą Sory są oznaczone znakiem wodnym, choć użytkownicy planu Pro mają możliwość usunięcia tego oznaczenia w przypadku filmów generowanych w trybie niskiego priorytetu.
Premiera Sory nie obyła się bez trudności. Już w dniu debiutu narzędzie zmagało się z problemami technicznymi związanymi z przeciążeniem systemu. Ponadto, grupa krytyków zarzuciła OpenAI nieuczciwe traktowanie kreatywnych partnerów, którzy mieli przyczynić się do rozwoju narzędzia. OpenAI miało wywierać na nich presję, by tworzyli pozytywną narrację wokół projektu, jednocześnie nie wynagradzając ich adekwatnie za ich pracę.
Co słychać w OpenAI?
Ostatnio pisaliśmy, że OpenAI pozyskało 6,6 mld USD, a firma osiągnęła rekordową wycenę 157 mld dolarów. Potrzeba uzyskania tak dużego zastrzyku gotówki (większego niż wartość wydatków rządu Zimbabwe w 2021 roku) wiąże się z koniecznością utrzymania bardzo kosztownej działalności OpenAI. Według The Information, firma na szkolenie i rozwój swoich modeli AI wydała już około 7 miliardów dolarów. Z kolei 1.5 miliarda wykorzystano na zatrudnienie topowych ekspertów w dziedzinie high tech. Szacuje się, że koszty utrzymania samego ChatGPT sięgają 700 tysięcy dolarów dziennie.
OpenAI uruchomiło niedawno ChatGPT Search, czyli przeglądarkę, która ma być konkurencją dla Google. Obsługiwane przez dopracowaną wersję modelu GPT-4o firmy OpenAI, ChatGPT Search wyświetla informacje i zdjęcia z Internetu – takie jak wyniki sportowe, wiadomości, notowania giełdowe i inne – wraz z linkami do odpowiednich źródeł. Użytkownik może zadawać kolejne pytania, aby sprecyzować trwające wyszukiwanie.
Warto też przypomnieć, że Apple i OpenAI połączyły siły – dzięki temu ChatGPT Plus i jego inteligentne funkcje mają być dostępne w nowym iOS. Użytkownicy iPhone’ów będą mogli bezpośrednio z poziomu ustawień uaktualnić swoje konta do wersji ChatGPT Plus, co zapewni im dostęp do funkcji premium. Taka aktualizacja to koszt 20 USD miesięcznie.