Zeznanie podatkowe za rok 2021 można złożyć pomiędzy 15 lutego a 2 maja 2022 roku. Co roku nawet milion osób pozostawia ten obowiązek na ostatnią chwilę. W takiej sytuacji łatwo stracić czujność, na co liczą cyberprzestępcy. Wykorzystują oni także zaufanie do całkowicie zdalnego załatwiania spraw urzędowych.
Oszuści podszywają się pod urzędników skarbowych
BIK alarmuje, że z roku na rok liczba przestępstw związanych z podszywaniem się pod instytucje zaufania publicznego systematycznie wzrasta. Oszuści podszywają się pod pracowników banków, policję, pracowników służby zdrowia zajmujących się programem szczepień, czy w końcu urzędników skarbowych.
Na czym polega oszustwo „na podatnika”? Ofiara otrzymuje od rzekomego urzędnika Urzędu Skarbowego informację, że ma nadpłatę podatku lub zaległość. W celu wyjaśnienia sprawy podany jest link prowadzący do fałszywego konta urzędu lub numer telefonu komórkowego do „skarbówki”.
– Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości sms do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem Urzędu Skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon „żywa” osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty. Wszystko po to, aby – tak, jak w poprzednich scenariuszach, uzyskać dostęp do rachunku bankowego – mówi Maciej Wójcik, Starszy Specjalista w Zespole Cyberbezpieczeństwa BIK.
Jeśli przestępca uzyska dostęp do konta ofiary może nie tylko „wyczyścić” jej konto, ale pójść o krok dalej, na przykład zaciągnąć w jej imieniu kredyt, z którego pieniądze również przejmie – ostrzega Biuro Informacji Kredytowej.
Nie daj się nabrać – fiskus nie prosi o dane wrażliwe przez telefon
Urzędy Skarbowe nie kontaktują się za pośrednictwem SMS-ów, maili czy telefonu, by prosić o podanie danych, na przykład do zalogowania się do bankowości elektronicznej. Skarbówka wysyła oficjalną korespondencję do podatników listem poleconym lub poprzez korespondencję na specjalnym portalu usług publicznych – ePUAP.
Zwrot podatku może być dostarczony na trzy sposoby: pocztą, na numer konta bankowego lub osobiście w kasie urzędu skarbowego. O formie decydujemy na etapie wypełniania rocznego zeznania PIT, wypełniając dedykowaną temu sekcję