Pakomatic to firma, która została wyróżniona w programie „GammaRebels powered by Poczta Polska”. O nawiązaniu współpracy PP informowała już w sierpniu zeszłego roku.

Czy to koniec awizo?

Dopiero teraz urządzenia pojawiły się na pierwszym osiedlu. Z prywatnych paczkomatów mogą korzystać mieszkańcy osiedla przy ulicy Rydygiera w Warszawie. Oczywiście od razu pojawiają się mimowolne porównania do paczkomatów InPostu. Jest jednak pewna zasadnicza różnica – skrytki Pakomatic to prywatny paczkomat dla mieszkańców jednego bloku, lub osiedla. W celu odbioru paczki nie trzeba nawet opuszczać klatki schodowej.

Obecnie jeżeli listonosz nie zastanie nas w domu, to najczęściej umieści w skrzynce pocztowej awizo, z którym musimy udać się do placówki pocztowej. Jeżeli nie zastanie nas kurier, to po paczkę musimy fatygować się do najbliższego punktu odbioru… Skrytki Pakomatic rozwiążą ten problem.

Od połowy listopada zeszłego roku Poczta Polska umożliwiła także odbiór przesyłek w niemal 450 sklepach Żabka i Freshmarket. Na razie w Warszawie i w wybranych miastach województwa mazowieckiego. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Poczta Polska udostępnia odbiór przesyłek w sklepach Żabka i Freshmarket.

Pakomatic – jak to działa?

Klient zamawia produkty przez Internet i wybiera dostawę do domu. Kurier przyjeżdża i zostawia przesyłkę w skrytce. System jest dostępny dla wszystkich firm kurierskich. Klient otrzymuje kod SMS-em i udaje się do skrytki. Wpisuje kod i odbiera przesyłkę.

Urządzenia Pakomatic wyposażone są w panele dotykowe. Firma zapewnia, że dzięki intuicyjnemu interfejsowi paczkę można odebrać zaledwie w dwóch krokach. Dodatkowo system posiada wbudowany czytnik kodów kreskowych, który pozwala na przyśpieszenie obsługi urządzenia przez kuriera.

A co z bezpieczeństwem? Skrytki zostały wykonane ze wzmocnionej hartowanej stali. System generuje jednorazowe kody do odbioru paczek – gwarantując bezpieczeństwo. Każda operacja przy skrytce jest rejestrowana w systemie – także ta przerwana. Weryfikowani są także kurierzy dostarczający paczki. Brzmi bardzo prosto, prawda? Pakomatic od InPostu odróżnia też czas oczekiwania paczki – w urządzeniach InPostu przesyłka czeka 48 godzin, a w skrytkach Pakomatic aż 7 dni.

Na razie nie wiadomo kiedy Poczta Polska rozlokuje kolejne skrytki. Mogą one stać na klatce schodowej, ale także w garażu. Wspomniane osiedle przy ulicy Rydiera to nowy kompleks mieszkalny, wybudowany w 2014 roku. Jak czytamy na stronie Pakomatic „w budynku znajduje się wiele niewykorzystanych miejsc” – no właśnie… To może być pewien problem. W starszych budynkach może po prostu brakować miejsca na postawienie skrytki. Ale dla chcącego nic trudnego!