Od 15 października 2021 roku limit płatności zbliżeniowych kartami w Wielkiej Brytanii wynosi 100 GBP. Wcześniej wprowadzenie PIN-u było wymagane przy transakcjach powyżej 45 funtów. Zmiana ta miała zachęcić do płatności bezgotówkowych w czasie odbudowy gospodarki po pandemii. Stanowiła również odpowiedź na nowe zwyczaje płatnicze konsumentów.

Brytyjczycy coraz częściej płacą zbliżeniowo

Dane UK Finance dotyczące wydatków kartami w grudniu 2021 roku pokazują, że na Wyspach średnia wartość transakcji zbliżeniowej dokonanej kartą wzrosła o prawie 30% po zwiększeniu limitu płatności do 100 funtów. Pozwala to stwierdzić, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii chętnie płacą zbliżeniowo również za zakupy o większej wartości.

W trakcie 2021 roku na brytyjskim rynku odnotowano łącznie ponad 13 mld płatności zbliżeniowych kartami, co daje 415 takich transakcji na sekundę. To o 36% więcej niż rok wcześniej oraz o 52% więcej niż przed pandemią, czyli w roku 2019 – podaje serwis Finextra.com.

Ubiegły rok przyniósł także dynamiczny wzrost ogólnej wartości transakcji bezstykowych w Wielkiej Brytanii. Jak wynika z opracowania UK Finance, łączna wartość płatności dokonanych zbliżeniowo wyniosła w 2021 roku 165,9 mld funtów. W porównaniu do lat poprzednich to o 46% więcej niż w 2020 r. i o 106% więcej w stosunku do roku 2019.

Rosnąca popularność płatności zbliżeniowych była jednym z głównych trendów obserwowanych w czasie pandemii. Na przykładzie Wielkiej Brytanii widzimy, że zapotrzebowanie na transakcje bezdotykowe nie słabnie. W Polsce co prawda limit płatności zbliżeniowych bez PIN wynosi jedynie 100 zł, ale wzrost takich transakcji mogą napędzać nowe przepisy, które z dniem 1 stycznia br. zobowiązały użytkowników kas fiskalnych do przyjmowania płatności bezgotówkowych.