Tylko 7 proc. badanych przez Finax nie zgadza się ze stwierdzeniem, że globalne inwestowanie daje wyższe zyski niż inwestowanie w Polsce – wynika z majowej ankiety słowackiej firmy inwestycyjnej. Jednocześnie, polskie akcje i obligacje stanowią ponad 80 proc. portfela co trzeciego ankietowanego.
Co najmniej połowa portfela jest biało-czerwona dla 43 proc. polskich inwestorów. Z badania wynika, że istnieje różnica między faktycznym a wymarzonym portfelem inwestycyjnym Polaka:
Czyżby istniały bariery związane z globalnym inwestowaniem?
– Z rozmów z przedstawicielami branży inwestycyjnej wynika, że globalne inwestowanie staje się nad Wisłą coraz popularniejsze. Jednak nasze dane pokazują, że polskim portfelom daleko do globalnej dywersyfikacji, a ta sugeruje, by w polskie instrumenty nie lokować nawet jednego procenta aktywów. Zjawisko tzw. home bias, czyli nadmiernego przywiązania do rodzimych instrumentów, nie jest związane tylko z Polską. Jednak obawa przed wyjściem z kapitałem za granicę jest tu wyjątkowo duża. Jedynie tańsze i prostsze inwestowanie na globalnych rynkach może to zmienić – komentuje Przemysław Barankiewicz, CFA, szef Finax w Polsce.
Liczby mówią „globalnie”…
Za rosnącym zainteresowanie globalnymi rynkami stoją też wyniki ostatnich kilkunastu lat. Polskie indeksy wyraźnie przegrywają w tym okresie z największymi światowymi indeksami.
Jacek Lempart, bloger finansowy i dostawca oprogramowania wspierającego inwestowanie, porównał okres 2010 – 2021 na globalnym i polskim rynku, przy użyciu funduszy ETF dostępnych na polskiej giełdzie i tych z portfeli Finax. Okazało się, że globalny portfel dawał wyższe stopy zwrotu przy niższym ryzyku inwestycyjnym. Jeszcze lepiej, z punktu widzenia Kowalskiego, wyglądały stopy zwrotu mierzone w polskim złotym, choć w tym wypadku warto pamiętać o ryzyku walutowym.
…serce podpowiada „lokalnie”
Czego nie można wyjaśnić statystycznie, może uda się patriotycznie. Finax zapytał inwestorów, czy ich jedynym celem na rynku jest zysk. Okazało się, że 32 proc. odpowiedziało negatywnie. Na doprecyzowujące pytanie „Czy zgodziłbyś się na niższy zysk, gdybyś wiedział, że inwestujesz w polską gospodarkę?” większość (55 proc.) odpowiedziała negatywnie, natomiast przytaknął co piąty. Co ciekawe, mediana tego niższego zysku w tym wypadku to aż 3 punkty procentowe rocznie. Innymi słowy, 20 proc. badanych zgodziłoby się zamiast 9 proc. rocznie (z badania Jacka Lemparta wyżej) zarabiać 6 proc., wspierając przy okazji polską gospodarkę.
Inne wnioski z zebranych przez Finax danych? Aż 74 proc. Polaków zaczyna inwestycyjną przygodę od polskich instrumentów, ale im dłuższy mają horyzont inwestycyjny, tym bardziej cenią globalne inwestowanie.
Badanie zostało przeprowadzone w maju 2022 roku w formie ankiety internetowej. Wzięły w nim udział 383 osoby.