Do tej pory broker ze słowackimi korzeniami działał w Polsce na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego. Na czele Finax stoi Juraj Hrbaty, a ze ekspansję nad Wisłą odpowiada Przemysław Barankiewicz, jako country manager. W spółkę zainwestował także Ivan Chrenko, czyli najbogatszy Słowak. Nowe biuro jest zlokalizowane w warszawskim Zebra Tower.

Fintech Finax – inwestowanie pasywne

Finax oferuje rozwiązania z zakresu robodoradztwa inwestycyjnego. Chodzi o zautomatyzowane inwestowanie pasywne z wykorzystaniem funduszy ETF. Na koniec marca z usług fintechu korzystało prawie 9 tys. Polaków, którzy zgromadzili w portfelach fintechu prawie 57 mln EUR.

Celem na 2022 rok jest osiągnięcie poziomu 20 tys. polskich klientów i 100 mln EUR aktywów obsługiwanych w naszym kraju. Poza Polską Finax działa w takich państwach jak Słowacja, Czechy, Chorwacja i Węgry. Obecnie trwają przygotowania do ekspansji na rynek rumuński.

Fintech planuje także udostępnić nowe produkty. Chodzi między innymi o aplikację do zarządzania finansami osobistymi oraz unijny produkt emerytalny OIPE. To rozwiązanie przypominające dobrze znane IKE, ale działające na terenie całej Unii Europejskiej. Aby jego wdrożenie stało się możliwe konieczne są jednak stosowne zmiany w polskim prawie, które są już procedowane.

– Polska jest pierwszym rynkiem, na którym zaczynamy działać w formie oddziału. Otwiera to nowy rozdział w historii Finax i daje nam szansę na ekspansję dzięki dużo lepszemu kontaktowi z lokalnymi inwestorami. Będziemy bliżej nich – w Warszawie, w pracy, na konferencjach i szkoleniach – mówi Juraj Hrbaty, prezes Finax.

Wartość majątku powierzonego Finax nie spadła ani w czasie covidowej paniki, ani w czasie wyprzedaży związanej z inwazją Rosji na Ukrainę. Okazuje się, że systematyczne edukowanie klientów i zachęcanie ich do długoterminowego, pozbawionego emocji inwestowania, sprawdza się w okresach rynkowej próby. Klienci doceniają globalną dywersyfikację dotyczącą akcji i obligacji oraz ekspozycję na światowe waluty – mówi Przemysław Barankiewicz, który pokieruje polskim oddziałem Finax.