W ciągu roku nasze wydatki na audiobooki wzrosły aż o 24% – wynika z Mastercard Sound Index. Obecnie na polskim rynku działa trzech liczących się graczy – Audioteka, Storytel i Empik Go. Ich oferta różni się pod kilkoma względami. Zapraszamy na kolejne już podsumowanie ofert serwisów z audiobookami.

Empik Go – Do wyboru do koloru

Co prawda Empik już od jakiegoś czasu udostępnia lektury szkolne w wersji audio, ale dopiero od niedawna włączył do oferty także inne pozycje. Empik Go oferuje pięć rodzajów abonamentu, z których na początku można korzystać przez 14 dni za darmo (rezygnacja jest możliwa w dowolnym momencie) Oto oferty:

  • Lektury szkolne – cena 9,99 zł miesięcznie. W ramach tego pakietu użytkownik może uzyskać dostęp do lektur dla klas 4-8 szkoły podstawowej i liceum. W formie audiobooków i ebooków dostępnych jest ponad 200 tytułów. Z pozycji można korzystać na dwóch urządzeniach jednocześnie  – na przykład na smartfonie i tablecie.
  • Bajki do słuchania – cena 9,99 zł miesięcznie. Ponad 160 bajek, baśni i legend w formie audiobooków. Kultowe bajki muzyczne z archiwum Polskich Nagrań tylko w abonamencie. Użytkownicy posłuchają znanych głosów – w tym Piotr Fronczewskiego i Ireny Kwiatkowskiej. Z bajek można korzystać na dwóch urządzeniach jednocześnie.
  • Audiobooki bez limitu – cena 29,99 zł miesięcznie. Do dyspozycji słuchacza jest ponad 3,5 tys. audiobooków – także te z pakietu „Lektury szkolne” i „Bajki do słuchania”. Z książek można korzystać na dwóch urządzeniach.
  • Ebooki bez limitu – cena 29,99 zł miesięcznie. W tym abonamencie klient może skorzystać z ponad 25 tys. ebooków, a co tydzień pojawiają się nowe pozycje. Usługa działa na dwóch urządzeniach.
  • Audiobooki i ebooki bez limitu – 39,99 zł miesięcznie. To pakiet dla najbardziej wymagających użytkowników. W jego ramach czytelnik uzyskuje dostęp do ponad 3,5 tys. audiobooków i ponad 25 tys. ebooków. Co oczywiste abonament obejmuje produkty z „Audiobooków bez limitu” i „Ebooków bez limitu”. Z książek można korzystać na dwóch urządzeniach jednocześnie.

Storytel – płacisz raz i słuchasz ile chcesz

Szwedzki serwis działa w klasycznym modelu subskrypcyjnym. Za kwotę 29,99 zł miesięcznie możemy przesłuchać każdą z ponad 30 tys. dostępnych pozycji. Nowi klienci mogą też skorzystać z bezpłatnego, 14 dniowego okresu próbnego. Storytel wygrywa z Empik Go i Audioteką pod względem liczby dostępnych tytułów, ale model abonamentowy nie zawsze jest bardziej efektywny. Czy faktycznie będziemy w stanie odsłuchać tyle książek, aby miesięczna opłata się nam zwróciła? Wszystko zależy od profilu czytelnika.

Na Storytel posłuchamy także podcastów, czy seriali, które nie są dostępne w innych serwisach. Na koniec mała wskazówka – pamiętajcie, aby przed ostatnim dniem 14-sto dniowego okresu próbnego zrezygnować z subskrypcji. W innym wypadku nasza subskrypcja nie zostanie anulowana i zostaniemy obciążeni finansowo.

Audioteka – Pobieraj audiobooki na własność

W przypadku Audioteki płacimy tylko za te książki, które zamierzamy przeczytać – bez konieczności opłacania abonamentu. Ceny bestsellerów wahają się w okolicach 40 złotych, ale mniej popularne pozycje można kupić nawet za 20 zł. Po zakupie książki można pobrać ją na dysk, lub odsłuchać ponownie w aplikacji – w dowolnej chwili.

Fani modelu abonamentowego też znajdą coś dla siebie. Audioteka Plus to wydatek rzędu 19,90 zł miesięcznie i pozwala na zbieranie punktów. Użytkownik otrzymuje miesięcznie 1 pkt (ważny przez 3 miesiące), który można wymienić na jednego audiobooka. To dobry sposób na oszczędności przy zakupie droższych pozycji. Subskrypcje można w każdej chwili anulować, ale przed tym należy zamienić wszystkie punkty na audiobooki. W innym wypadku przepadną.

Biblioteką Audioteki jest zasilany także Lecton, czyli serwis pozwalający na słuchanie audiobooków i podcastów na urządzeniach mobilnych. Miesięczny koszt użytkowania Lectona to 29,90 zł, ale zakupione pozycje nie są naszą własnością.

No dobrze, w takim razie, który serwis wybrać?

Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Audioteka jest na pewno dobrym wyborem dla tych osób, które lubią posiadać zakupione książki na własność. W takiej sytuacji nie ma presji czasu – możemy czytać w dowolnym tempie, bez obaw o konieczność przedłużenia abonamentu. Storytel i Empik Go to z kolei opcja dla użytkowników, którzy chcą korzystać z nieograniczonego dostępu do elektronicznej biblioteki. Za miesięczną opłatę w wysokości 29,99 zł mamy dostęp do wszystkich pozycji dostępnych w serwisie. Storytel posiada bardziej rozbudowaną bibliotekę, ale z kolei Empik Go zachęca większą liczbą ofert, ponieważ do wyboru mamy aż pięć abonamentów.

Ocena poszczególnych bibliotek to już kwestia gustu danego czytelnika. Wszystkie serwisy oferują najnowsze i najlepsze pozycje, ale tych bardziej niszowych może już brakować. Trzeba przejrzeć bibliotekę i wybrać ofertę odpowiadającą naszym oczekiwaniom.