Z usługi wypłaty gotówki przy okazji płacenia kartą za codzienne zakupy można skorzystać już w ponad 279 tys. placówek handlowych – czytamy w komunikacie.

Polacy chętnie korzystają z usługi cashback

Aby skorzystać z usługi cashback należy zakupić w sklepie lub w punkcie handlowym dowolny produkt, a przed dokonaniem płatności kartą poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki. Użytkownicy kart mogą jednorazowo wypłacić dowolną kwotę w gotówce (zależnie od dostępnych nominałów), ale nie przekraczającą 1000 zł.

Badania Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że blisko połowa Polaków skorzystała już z usługi cashback i wypłaciła gotówkę ze sklepowej kasy. A 7 na 10 Polaków przyznało, że słyszało o takim rozwiązaniu.

Kilka dni temu Narodowy Bank Polski opublikował statystyki za I kwartał 2024 roku. Przedstawiono w nich najnowsze dane na temat liczby kart płatniczych, terminali, czy bankomatów. Okazuje się, że na koniec analizowanego okresu Polacy posiadali najwięcej kart zbliżeniowych w historii – 45 mln. Ich udział w ogólnej liczbie kart płatniczych wyniósł 98,1%.

Liczba terminali wzrosła o 5,4 tys. do poziomu 1333,9 tys. Z kolei liczba placówek, w których można płacić kartą zmniejszyła się o niespełna 1,2 tys. – do poziomu 879,1 tys. A co z bankomatami? Ich liczba stopniowo spada z kwartału na kwartał. W ciągu trzech miesięcy zlikwidowano ponad 1,2 tys. tego typu urządzeń.

Na marginesie warto przypomnieć, że krajowe jurysdykcje w Europie coraz częściej zwracają uwagę na dostęp do gotówki. W Wielkiej Brytanii proponuje się wprowadzenie nowych przepisów, w ramach których banki będą musiały uwzględniać potrzeby lokalnych mieszkańców i grup społecznych podczas zamykania oddziałów, czy likwidowania bankomatów. W przypadku stwierdzenia istotnych luk, banki banki będą zobowiązane do utrzymania oddziałów i bankomatów do czasu znalezienia alternatywnych rozwiązań.