29 pierwszych absolwentów uczelni otrzymało w poniedziałek 30 sierpnia link do zabezpieczonej przed sfałszowaniem cyfrowej kopii dyplomu zapisanej na blockchainie oraz unikalny klucz pozwalający na jej odczytanie. Politechnika Świętokrzyska wykorzystała technologię blockchain stworzoną przez polską firmę Billon na podstawie umowy zawartej w lutym 2021 roku.

Cyfrowe dyplomy nowym standardem?

– Można zakładać, że w dobie dzisiejszych rozwiązań technologicznych już w niedługim czasie cyfrowe dyplomy ukończenia studiów staną się powszechnie obowiązującym standardem. Jest to niezwykłe udogodnienie dla studentów, którzy autentyczność dyplomów w sposób bardzo bezpieczny będą mogli zweryfikować nawet z odległych zakątków świata. Wdrażane rozwiązanie jest innowacyjne i bardzo cieszy nas fakt, że studenci Politechniki Świętokrzyskiej mogą z niego skorzystać bezpłatnie jako pierwsi w Polsce  – mówi dr inż Mirosław Płaza, kierownik ICT&IoTcyberLAB na Politechnice Świętokrzyskiej.

System wykorzystany przez Politechnikę Świętokrzyską stanowi bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi studentów. Administracja uczelni może w ciągu kilku sekund zapisać plik PDF w postaci danych rozproszonych na blockchainie.

Absolwenci, dysponując unikalnym kluczem, będą mogli pobrać plik w dowolnym czasie i miejscu na swoje urządzenie i przesłać go potencjalnemu pracodawcy. Ten z kolei będzie w stanie szybko zweryfikować autentyczność dyplomu na stronie politechniki, potwierdzając kompetencje jego posiadacza.

Zapewnienie autentyczności dyplomu

– Wykorzystanie blockchaina do zarządzania wrażliwymi dokumentami zapobiega oszustwom związanym z fałszowaniem dyplomów i stopni naukowych – mówi Andrzej Horoszczak, założyciel Billona i prezes zarządu Billon Digital Services.

Potencjał technologii blockchain został już dostrzeżony przez wiele prestiżowych uczelni na świecie, które opracowały pierwsze wdrożenia, wydając swoim absolwentom zapisane na blockchainie cyfrowe kopie dyplomów. Również na forum Unii Europejskiej – w raporcie opracowanym na zlecenie Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej – uwierzytelnianie dokumentów zostało wskazane jako jedno z czterech najważniejszych zastosowań blockchaina.

Z zapisywania dokumentów w strukturze blockchain, co umożliwia technologia Billona, mogą też korzystać wystawcy innych świadectw zawodowych, edukacyjnych, dyplomów, licencji, zaświadczeń i wszelkich innych cennych dokumentów. W Polsce do firm i instytucji, które stosują blockchain Billona do przechowywania i publikowania dokumentów, należą już Biuro Informacji Kredytowej, Tauron, Syneriz oraz Polska Sekcja IEEE.